Britský okamžik pravdy

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

© ShutterStock.com/Alterov

Byl by model Norska, které je členem Evropského hospodářského prostoru, ale ne Evropské unie, pro Británii lepší než plné členství v evropském integračním projektu? Na tím se v komentáři zamýšlí ředitel Centra pro studium evropské politiky Daniel Gros.

Rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie uvrhlo úlohu země v Evropě do nejasné situace. Každý další den utvrzuje pat mezi Spojeným královstvím a EU a prohlubuje nejistotu do budoucna. Vedení EU by rádo posunulo proces vpřed a vyzývá Británii k bezodkladným krokům v tomto směru, jak je určuje článek 50, ustanovení o ukončení členství v Lisabonské smlouvě.

Britská strana se propadla do chaosu a musí si nejprve vybrat nového lídra, jelikož ministerský předseda David Cameron oznámil rezignaci. Většina britských politiků se ale smířila s výsledkem referenda o „brexitu“ a s tím, že vůli voličů je teď zapotřebí vykonat způsobem, který bude nejlépe vyhovovat britským národním zájmům.

Stěžejní britskou prioritou byl odjakživa vnitřní trh EU, a tak jednou široce diskutovanou možností, která má podporu napříč politickými stranami, je takzvaný „norský model“: členství v Evropském hospodářském prostoru (EHP). V rámci uspořádání EHP má Norsko (společně s Islandem) plný, neomezený přístup na jednotný trh EU, včetně oblasti finančních služeb. Jenže přístup na vnitřní trh vyžaduje od členů EHP plné přijetí volného pohybu nejen u zboží, služeb a kapitálu, ale také pracujících.

Byla by norská možnost pro Británii lepší než plné členství v EU? Pomoci může jednoduchý myšlenkový experiment: vraťme se v čase o čtyři desítky let a představme si, že Francie vetovala britské členství v EU a Británie místo toho vstoupila do EHP. Při takovém vývoji by se referendum o brexitu týkalo toho, zda má Británie zůstat v EHP. Lišily by se nějak argumenty předestřené takovou hypotetickou kampaní za „odchod“?

Celý komentář naleznete na www.project-syndicate.org.