Zrušení kapitálových kontrol v Řecku je v nedohlednu

zdroj: shutterstock.com; autor: dimitris_k

Kapitálové kontroly v Řecku trvají už měsíc a výhled na jejich odstranění není příznivý, tvrdí ekonomové. Na tamní hospodářství přitom mají velmi negativní dopady, proto se je snaží řecká vláda pomalu uvolňovat. Bez nich by ale země už dávno „finančně vykrvácela“.

Zachránit banky a zastavit odliv peněz z jejich účtů jsou dva hlavní důvody, proč se Řecko 29. června rozhodlo zavést kapitálové kontroly a uzavřít své finanční domy. Ty se však znovu otevřely 20. července, kontroly však stále přetrvávají.

Pro většinu Řeků je proto od té doby téměř nemožné převést své peníze ze země, otevřít si nový zahraniční účet nebo nakupovat akcie. Největší starosti však přidělává ztížený přístup k penězům, které mají Řekové uložené v bankách.

Výjimku tvoří studenti v zahraničí, kteří mohou vybírat 5000 eur za čtvrt roku, nebo Řekové nacházející se v péči lékařů v zahraničí. Ti mají nárok až na 2000 eur. Pro obyvatele žijící v Řecku je však výběr vkladů stále omezen na 420 eur za týden.

Až jednou budou kapitálové kontroly zrušeny, každý zahraniční investor si s ohledem na aktuální zkušenosti dvakrát rozmyslí, jestli má do země investovat

Kapitálové kontroly se velkou měrou dotýkají také řeckých firem, které nejsou schopné platit za zakázky zahraničních společností. Tento proces se zpomalil natolik, že nedůvěřiví dodavatelé začali požadovat platby předem. Šéf řecké centrální banky Yannis Stournaras  proto v pátek 24. července omezení pro řecké firmy částečně uvolnil, a to na 100 000 eur za den. Předtím byl strop stanoven o polovinu níž, tedy na 50 000.

Řecko se sice snaží kapitálové kontroly do jisté míry uvolnit, cesta za jejich kompletním odstraněním je ale ještě dlouhá. Jak v polovině července varoval řecký ministr hospodářství Giorgos Stathakis, úplné odstranění kontrol může trvat „několik měsíců“.

Kapitálové kontroly poškodí budoucí investice

Podobně to vidí také manažer EU Office České spořitelny Jan Jedlička. „Kdyby byly zrušeny ještě letos, byl bych překvapen,“ řekl EurActivu.

Jak brzy k odstranění kapitálových kontrol dojde, bude záležet na samotných Řecích, zejména na tom, jak se poperou se svými závazky. Řecko totiž výměnou za třetí záchranný program v objemu až 86 miliard eur musí zavést strukturální reformy, na kterých se s evropskými věřiteli dohodlo na začátku července.

Řecko je znovu v recesi, jejíž hloubku nelze zatím příliš odhadnout

„Pokud země nabere silný reformní kurz a obnoví se důvěra zahraničních investorů, potom bude i jejich zrušení snadné. V opačném případě to snadné nebude,“ řekl Jedlička redakci. Dopady na řeckou ekonomiku však budou znatelné i po ukončení kontrol, ohroženy mohou zejména investice, tvrdí ekonom České spořitelny.

„Celkově to nabourá důvěru v řeckou ekonomiku. Až jednou v budoucnu budou kapitálové kontroly zrušeny, každý zahraniční investor si s ohledem na aktuální zkušenosti dvakrát rozmyslí, jestli má do země investovat.“

Kontroly zavedl i Kypr a Island

Volný pohyb kapitálů je jedním z hlavních pilířů Evropské unie, jeho omezování proto není v hospodářských krizích často využívaným opatřením. Pokud však zemi skutečně hrozí bankrot, EU nad kapitálovými kontrolami přivře oči.

K jejich zavedení byl v roce 2013 nucen přistoupit například Kypr, nebo v roce 2008 Island, který s uvolňováním kapitálových kontrol začíná až dnes. I tyto státy byly stejně jako Řecko v krajní situaci, kdy se snažily zachránit před bankrotem.

„Kdyby kapitálové kontroly nebyly zavedeny, Řecko by postihly silné vlny odlivu kapitálu a země by finančně vykrvácela,“ vyzdvihuje Jedlička jeden z mála jejich pozitivních dopadů na řeckou ekonomiku.

Očekávaný propad řecké ekonomiky

Ostatní dopady kontrol na řecké hospodářství už tak růžové nejsou. Ratingová agentura Standard and Poor’s odhaduje, že řecká ekonomika letos klesne o tři procenta, pokračující kapitálové kontroly však mohou výhled ještě zhoršit.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka se na propadu hospodářství země a poklesu důvěry v tamní ekonomiku podepsal hlavně poslední měsíc, kdy se zavřely banky a pravděpodobnost odchodu této země z měnové unie výrazně narostla.

„Pesimismus, který ovládl celou ekonomiku, se nepochybně odrazí i na jejím výkonu a zcela jistě smaže pozitivní efekty oživení patrného v loňském roce,“ říká ekonom ČSOB.

„Řecko je tak znovu v recesi, jejíž hloubku nelze zatím příliš odhadnout. Propad mezi třemi a pěti procenty by však neměl být žádným překvapením,“ tvrdí Dufek.

Autor: Eliška Kubátová