Způsobil zpoždění letu agresivní člověk? Nelze žádat odškodnění, tvrdí soud EU

[© Shutterstock/Daniel Rodriguez Garriga]

Cestující nemají nárok na finanční kompenzaci kvůli zpoždění letu, pokud je jeho příčinou pasažér, který kouše ostatní a napadá posádku. Vyplývá to z posudku pro Soudní dvůr Evropské unie, který dnes zveřejnil generální advokát Priit Pikamäe. Informovala o tom agentura Reuters.

Generální advokát se zabýval případem cestujícího, který letěl v srpnu 2017 z Brazílie přes Portugalsko do Norska portugalskými aerolinkami TAP. Jeho let ale odstartoval z brazilské Fortalezy se zpožděním, a pasažér proto nestihl v Lisabonu navazující let do Norska. Žádal tak s odvoláním na nařízení EU odškodnění ve výši 600 eur (15 200 Kč).

Důvodem zpoždění byl podle agentury Reuters jiný pasažér, který v letadle z Evropy do Jižní Ameriky kousal spolucestující a napadal členy posádky. Let proto musel být odkloněn a agresivní cestující vyveden. Kvůli tomu se zpozdil i odlet následného letu zpět z Brazílie do Portugalska, na který čekal stěžovatel.

Taková událost se dá podle unijního advokáta označit za „mimořádné okolnosti“, které zprošťují letecké společnosti jejich povinnosti uhradit náhradu za zpoždění letu přesahující tři hodiny.

Nyní se chorvatského předsednictví diskutuje nad tím, že tato lhůta se prodlouží na 5 a více hodin. Informoval o tom v polovině února server POLITICO.

Ambiciózní cíle letecké dopravy: minimální zpoždění a 75% snížení emisí

Zpoždění letů maximálně minutu, navíc bez ohledu na aktuální počasí, a redukce emisí o 75 % na pasažéra za kilometr letu. To jsou hlavní body dokumentu, jenž stanovuje cíle pro evropskou leteckou dopravu a který zpracovala výzkumná skupina sdružující politiky, akademiky a zástupce leteckého průmyslu.

Stanovisko generálního advokáta není pro soud závazné, ale ve většině případů se jím řídí. V minulosti na základě rozhodnutí Soudu došlo k rozšíření podmínek či výjimek pro kompenzace za zpoždění letu. Před třemi lety například unijní soud rozhodl, že střet letounu s ptákem je rovněž mimořádnou okolností, z níž pro letecké společnosti nevyplývá povinnost uhradit cestujícím kompenzaci za případné zpoždění letu.

Česká justice patří k těm lepším v Evropě, říká generální advokát Soudního dvora EU

Jaké jsou příčiny a jaká řešení současné krize liberální demokracie? Jakou roli hraje Soudní dvůr EU a jak jej členské státy vnímají? Redakce EURACTIV.cz se ptala českého generálního advokáta při unijním soudu.