Způsob hlasování institucí EU se kvůli koronaviru mění. Jednání v Bruselu nahrazují videokonference a emaily

[© European Union, 2020]

Prázdné zasedací místnosti, videokonference, hlasování pomocí e-mailu: tak vypadá tento týden koronavirová realita v institucích Evropské unie. Lídry zemí EU i europoslance přitom ve čtvrtek čekají dálková jednání, na nichž mají padnout důležitá rozhodnutí. Zatímco prezidenti a premiéři si již písemné schvalování v minulosti vyzkoušeli například při odkladu brexitu, pro poslance bude distanční hlasování premiérou. Některým se nelíbí, že si budou muset hlasovací formulář vytisknout.

Politici se v rámci prevence šíření nákazy rozhodli zrušit všechna ministerská a parlamentní zasedání na nejbližší měsíc, čemuž padl za oběť i summit plánovaný původně na tento čtvrtek a pátek. Zatímco jindy by před vrcholnou schůzkou v těchto dnech vrcholily hektické přípravy na příjezd šéfů států a vlád, dnes do budov unijních institucí míří jen hrstka z desítek tisíc zaměstnanců a politiků se zde objeví jen výjimečně.

Ve čtvrtek se totiž uskuteční další videokonference lídrů členských států. Jedná se o třetí takové setkání v řadě za poslední tři týdny. Hlavními tématy by mělo být omezení šíření koronaviru, nákup zdravotního materiálu, podpora výzkumu nové vakcíny proti COVID-19 a zmírnění socio-ekonomických následků nynější krize. Diskutovat by se mělo také o návratu občanů ze třetích zemí.

Vakcína proti koronaviru bude na trhu za 12 až 18 měsíců, říká ředitelka evropské farmaceutické federace

Farmaceutický průmysl neúnavně pracuje na vývoji vakcíny proti COVID-19. Jedná se o složitý a časově náročný proces, spolupráce firem napříč hranicemi jej ale může urychlit, říká generální ředitelka Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) Nathalie Mollová.

Kromě toho země EU v pondělí, po týdnu neúspěšného hledání shody, schválily možnost využívat příštích 30 dní při videokonferencích lídrů a ministrů písemný souhlas. Velvyslanci EU budou nyní moci většinou hlasů vybírat neodkladné záležitosti, o nichž budou zástupci vlád rozhodovat po neformálních videodebatách na dálku.

Až dosud přitom muselo být využití písemného souhlasu schváleno jednomyslně a země k němu sahaly zcela výjimečně. Lídři jej využili například loni v říjnu, aby kvůli schválení britské žádosti o odklad odchodu z EU nemuseli svolávat mimořádný summit. Tento čtvrtek by mohli podpořit další koronavirová opatření či začátek přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií.

Koronavirus mění fungování institucí EU. Euroúředníci budou pracovat z domova, brexitová jednání se odkládají

Většina zaměstnanců Komise bude od pondělí v rámci prevence pracovat z domova. Unijní a britští vyjednavači se zase dohodli na zrušení druhého kola rozhovorů o budoucích vztazích. Summit EU a klíčové ministerské schůzky v březnu budou.

Hlasování emailem nebude hračkou

Větší neznámá než zástupce členských zemí čeká europoslance. Více než sedm stovek zákonodárců se chystá ve čtvrtek schvalovat trojici návrhů Evropské komise, které mají státům či firmám pomoci v boji s následky koronavirových omezení. Ačkoli se očekává, že podněty uvítané členskými státy bez problémů získají podporu většiny poslanců, průběh hlasování dělá některým zákonodárcům starosti.

Podle postupu navrženého ústředím Evropského parlamentu (EP) dostanou poslanci elektronické hlasovací formuláře, které budou muset do hodiny vytisknout, podepsat a naskenované či vyfocené odeslat zpět. Platné budou jen hlasy zaslané z parlamentních e-mailových adres. Ti, kdo budou přímo v bruselské budově EP, budou moci hodit předtištěný lístek do připravené schránky v hlavním jednacím sále.

„Doteď jsem neobjevila žádné přátele, kteří by měli tiskárnu. A klepat na dveře sousedů se mi také nezdá jako nejodpovědnější způsob, jak udržovat společenskou vzdálenost,“ napsala na twitteru maďarská liberální europoslankyně Katalin Csehová, která si stejně jako několik jejích kolegů postěžovala na to, že bude muset hledat způsob, jak vytisknout hlasovací lístek k podpisu.

Její zelená kolegyně Terry Reindtkeová vyzvala EP, aby zavedl možnost podepsat dokument elektronicky, k čemuž se připojila řada dalších poslanců.

Kvůli pandemii koronaviru se europarlament bude až do léta scházet jen v Bruselu namísto Štrasburku

Evropský parlament (EP) se rozhodl v rámci prevence šíření koronaviru zrušit až do léta svá plenární zasedání ve Štrasburku. Úpravu jednání diskutuje i Rada ministrů EU. Svůj provoz omezil také Soudní dvůr EU.

Europarlament se chystá v současném nouzovém režimu fungovat i v příštích měsících, nejbližší zkrácené plenární zasedání má v plánu v květnu. Hlasování na dálku bude na základě rozhodnutí parlamentního vedení možné využívat nejdéle do července.

„Fungování Evropského parlamentu se musí vrátit do normálu jakmile to bude možné, stejně tak jako všechna ostatní práva a povinnosti mohou být suspendována pouze na nezbytně omezenou dobu,“ řekl místopředseda EP Marcel Kolaja. Kromě samotné hlasovací procedury se podle něj při distančních schůzích dají čekat potíže se zajištěním tlumočení do všech jazyků či možnosti jakýchkoli debat.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.