Západ láká levná východní Evropa – turistický boom na obzoru

Nízké ceny, dobré dopravní spojení nízkonákladovými leteckými společnostmi a pro mnohé občany původních členských států téměř neznámé. O jakém místě je řeč? O nových členských zemích Evropské unie z pohledu občana starých členských zemí.

Podle studie vysoké školy ve Wormsu čeká nové členské státy Evropské unie v nadcházejících letech mohutný turistický boom.

Nízké ceny umožní zájemcům strávit dovolenou až o 70 procent levněji než v jiných vyhlášených letoviscích na Západě. Mezi nevýhody patří obecně špatné silniční spojení, což je ale mocně vyvažováno expanzí nízkonákladových leteckých společností, jako například slovenské společnosti Skyeurope nebo polské Air Polonia. Nevýhodou regionu je nedostatek hotelových lůžek, který by mohl turistický boom výrazně zpozdit. Tento nedostatek je výrazný – všech deset nových členských států má dohromady méně hotelových lůžek než Itálie. Například v Litvě je nabízeno stejné množství pokojů jako v malém Lucembursku. Západní cestovní kanceláře nicméně očekávají v příštích letech zvýšení kapacity hotelů, aby mohly vyhovět vzrůstající poptávce.