Do Komise míří podnikatelka s černým páskem v taekwondu, zřejmě získá dopravu

Jean-Claude Juncker a Violeta Bulc; zdroj: Evropská komise.

Novou členkou Komise bude slovinská podnikatelka a politička Violeta Bulcová, která nahradí vyhozenou Alenku Bratušekovou. Včera to po osobním setkání potvrdil šéf Komise Jean-Claude Juncker. Podle informací z Bruselu to vypadá, že by Slovinka mohla získat agendu dopravy. Portfolio Jourové zůstane podle informací EurActivu pravděpodobně nezměněné.

„Udělala na mě skvělý dojem,“ komentoval včerejší setkání se slovinskou kandidátkou do Evropské komise její příští předseda Jean-Claude Juncker. Padesátiletá Violeta Bulcová má velkou šanci napravit pokaženou reputaci, o kterou se v Bruselu postarala bývalá slovinská premiérka Alenka Bratušeková. 

Kromě toho, že slovinská politička, která si pomýšlela na místopředsednické místo pro energetickou unii, nezvládla náročné slyšení před výbory Evropského parlamentu, europoslance zklamala i tím, že do instituce jmenovala sama sebe. Do Komise ji proto nepotvrdily

Podle zdrojů z Bruselu Juncker s Bulcovou, která do slovinské politiky vstoupila teprve před měsícem, kdy byla jmenována ministryní bez portfeje se zodpovědností za rozvoj a kohezní politiku v nové vládě premiéra Mira Cerara , počítá údajně na pozici „obyčejné“ komisařky pro dopravu. Důvodem, který zmiňují bruselská média, může být právě její nedostatečná politická zkušenost. 

Místopředsednické křeslo pro energetickou unii by tak podle všeho měl získat Slovák Maroš Šefčovič, který bude v Evropské komisi sloužit již třetí mandát (nyní je místopředsedou pro institucionální vztahy a administrativu, před tím působil jako komisař pro vzdělání, kulturu a mládež). 

Bulcová, která vystudovala v USA, živila se jako úspěšná podnikatelka v telekomunikačním odvětví a pyšní se černým páskem v korejském bojovém umění taekwondu, odmítla blíže komentovat, které portfolio v Evropské komisi získá. Konečné rozhodnutí je, stejně jako v případě ostatních členů instituce, na předsedovi Junckerovi.  

„Dal jasně najevo, že chce lidi, kteří dokáží vést, zvládnou přidělené portfolio a ztotožní se s celkovou strategií pro budoucnost Evropy,“ uvedla Slovinka, kterou zajímá i studium šamanismu a chůze po žhavých uhlících.  

Bližší informace o změnách v Komisi by měly být oznámeny zítra. 

Stíhá se?  

Podle původního časového plánu by Junckerova Komise měla začít úřadovat 1. listopadu. Ještě před tím ale musí získat konečné schválení od pléna Evropského parlamentu. Hlasování europoslanců je stále naplánováno na příští středu (22. října). 

Jak připustilo tiskové oddělení Junckerova kabinetu, změny v harmonogramu však nejsou vyloučeny. Novou komisařku Bulcovou musí ještě přezkoušet příslušené výbory Evropského parlamentu a druhé slyšení před europoslanci by měl v případě výměny agendy absolvovat i Šefčovič.  

Pokud by oba kandidáti před výbory předstoupili začátkem příštího týdne a slyšením by prošli, časový plán by mohl být dodržen. 

A co občanství?

Šéf Komise Juncker bude muset do té doby vyřešit ještě jeden úkol. Europoslanci totiž nesouhlasí s tím, aby maďarský kandidát na eurokomisaře Tibor Navracsics řídil příštích pět let agendu vzdělávání, kultury, mládeže a občanství.  

V minulosti se proto spekulovalo i o tom, že zejména zmiňované občanství, které europoslancům v případě Maďara leží nejvíce v žaludku, by mohlo skončit u české eurokomisařky Věry Jourové.

Jak se EurActivu podařilo zjistit, s největší pravděpodobností se tak zřejmě nestane. V Bruselu se v posledních dnech špitá o tom, že Juncker údajně zamýšlí tuto část agendy svěřit příštímu řeckému komisaři pro migraci a vnitřní věci Dimitrisi Avramopoulosovi.

Autor: Lucie Bednárová.