ŽIVĚ: Mimořádný summit EU – Ukrajina a evropské top posty

Polský premiér Donald Tusk; zdroj: Shutterstock; autor: 360b

V Bruselu se dnes (30. srpna) mimořádně scházejí prezidenti a premiéři evropských zemí. Měli by rozhodnout o obsazení postů evropského „prezidenta“ a „ministra zahraničí“. Nemůžou ale zapomenout ani na vyhrocenou situaci za hranicemi Unie. Sledujte summit s redakcí EurActivu.

Kdo ke konci roku nahraní Hermana Van Rompuye v křesle „evropského prezidenta“ a Catherine Ashtonovou na čele unijní diplomacie? Rozhodnout by o tom dnes mohli lídři členských zemí, kteří se scházejí na mimořádném summitu EU v Bruselu. Vybírat mají právě nového předsedu Evropské rady a vysokého představitele pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

Před začátkem summitu si může jen málokdo dovolit zasvěceně hovořit o tom, jak jejich výběr nakonec dopadne. Není to totiž jednoduchá volba. Politici se totiž snaží vyvážit zájmy evropských politických stran, členských zemí z rozdílných částí Evropy a také požadavek na větší zastoupení žen ve vrcholných pozicích. Jednání tak v zákulisí provázejí i politické obchody.

Prezidenti a premiéři ale nemohou věnovat čas pouze takzvaným top jobs. Znovu totiž eskaluje situace na Ukrajině, ke které se bude muset EU postavit a která možná nakonec personální otázky úplně zastíní. Hovoří se totiž o nových sankcích. Horko je navíc také v Sýrii, Iráku a pásmu Gazy.

Sledujte průběh unijního summitu prostřednictvím Storify, které zpracovává redakce EurActivu: