ŽIVĚ: Lídři EU jednají o migraci, spolupráci s Tureckem a situaci v Sýrii

český premiér Bohuslav Sobotka při přijezdu na Evropskou radu v Bruselu; zdroj: Rada EU.

Startuje dvoudenní summit lídrů Evropské unie, jehož hlavním tématem bude řešení uprchlické krize. Hlavy států také zhodnotí, co jim v této otázce doposud podařilo naplnit. Prohlubování hospodářské a měnové unie a požadavky Velké Británie budou pouze okrajovými tématy.

V Bruselu dnes k jednomu stolu zasednou evropští lídři, aby projednali řešení migrační krize v Evropě. Hlavními tématy bude ochrana vnějších hranic, posílení spolupráce se třetími zeměmi a efektivní návratová politika. Hlavy států EU tak chtějí navázat na summit z 23. září a na setkání ministrů spravedlnosti a zahraničních věcí z první poloviny října.

Premiéři a prezidenti zhodnotí, jaké kroky se podařilo naplnit od mimořádného summitu z konce září. Evropská komise proto v pondělí vydala zprávu o stavu evropské migrační agendy. Podle jejího předsedy Jeana-Clauda Junckera Komise své povinnosti plní dobře, naopak členské státy by měly zabrat.

Zdá se, že jednání budou probíhat hladce. Největší diskuse se očekává kolem situace v Sýrii, která se v posledních dnech zkomplikovala kvůli náletům Ruska. Hovořit se bude i o Akčním plánu EU a Turecka, který má stanovit společný postup obou stran při řešení současné krize. Plán má přinést ústupky na obou stranách. Turecko požaduje uvolnění vízového režimu, EU zase omezení přílivu migrantů přes turecké území.

Okrajovým tématem pravidelného summitu má být i prohlubování hospodářské a měnové unie nebo požadavky Velké Británie na setrvání země v EU a referendu, které se na toto téma bude konat do roku 2017.

Dnešního summitu se účastní český premiér Bohuslav Sobotka. Přímo na místě zasedání lídrů sleduje redaktorka Eliška Kubátová (Twitter: @kubatova_eliska  a @EurActiv_CZ).