Zimní energetický balíček: ČR a Slovensku záleží na jádru, Maďarsku na regulovaných cenách

zimní energetický balíček

Ministr Jan Mládek v Bratislavě © CEEC 2016

Země EU mají právo definovat svůj energetický mix podle vlastních podmínek, připomíná Slovensko předsedající EU. Praha upozorňuje na problémy jaderné energetiky, Budapešť se chce bít za regulované ceny energie.

Členské státy EU musí mít možnost stanovit složení vlastního energetického mixu v souladu s národními podmínkami, uvedl v reakci na zimní balíček k energetické unii slovenský ministr hospodářství Peter Žiga (SMER-SD).

„Pro Slovensko, ale také pro další členské země, jako je Česko, má zásadní význam jaderná energetika, a to jednak z pohledu bezpečných dodávek energie, a také z pohledu snižování emisí,“ uvedl minulý týden ve čtvrtek na mezinárodní konferenci SET Plan – Central European Energy Conference (CEEC) v Bratislavě.

Balíček představila Evropská komise minulý týden ve středu. Jeho cílem je zajistit lepší fungování trhu s elektřinou, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v energetice a větší energetické úspory.

Unie by měla v těchto otázkách spolupracovat ještě výrazněji než doposud. Jednotlivé státy EU však budou při projednávání návrhů Komise v následujících měsících sledovat především své národní zájmy.

Jádro má problém s financováním

Podle ministra Žigy je rozvoj bezpečného využívání jaderné energetiky jedním z předpokladů přechodu k nízkouhlíkové energetice. Energetická unie by to podle něj měla zohledňovat.

Český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) na konferenci připomněl, že výstavba nových zařízení pro výrobu energie z jádra se v současnosti setkává především s problémem financování.

Aktuální nízké ceny silové elektřiny totiž provozovatelům elektráren nezaručují, že se jim výstavba vyplatí. Žádají proto většinou garance ze strany státu.

Veřejnost v České republice stojí podle Mládka před dilematem. „Na jedné straně se asi 70 % obyvatel ČR staví za využívání jaderných elektráren, ale zároveň přibližně 70 % obyvatel nechce, aby stát na výstavbu jaderných zařízení poskytoval finanční garance,“ řekl.

„Řešením by mohl být model, ve kterém by byl investor jaderné elektrárny do doby jejího dokončení 49% vlastníkem a po dokončení z vlastnictví vystoupil,“ dodal.

Maďaři se chtějí bít za regulované ceny

Pro Maďarsko bude zase důležitá otázka regulovaných cen energií, které chce Evropská komise zrušit. Podle maďarského premiéra Viktora Orbána by to znamenalo ukončení procesu snižování režijních nákladů v domácnostech. Uvedl to v pondělí v maďarském veřejnoprávním rádiu Kossuth Rádió.

Orbánova vláda v roce 2012 nařídila snížení cen plynu, elektřiny a tepla pro obyvatelstvo o 10 %. Opatření začalo platit v lednu 2013 a na snižování nákladů pro domácnosti klade vláda důraz i dál.

Orbán chce podle svých slov za zachování tohoto vládního programu bojovat.

Místopředseda Evropské komise odpovědný za energetickou unii Maroš Šefčovič při představování balíčku zdůraznil, že role spotřebitelů má na trhu s energií posílit.

Komise chce, aby měli spotřebitelé v celé EU lepší možnosti výběru dodávek, přístup k nástrojům pro srovnání cen energií a možnost vyrábět a prodávat vlastní elektřinu. Balíček také obsahuje opatření, která mají chránit nejzranitelnější spotřebitele.

Jestliže mají spotřebitelé z energetiky v EU těžit, bude se muset Unie vypořádat právě s rostoucími koncovými cenami energie. Například v elektroenergetice sice cena silové elektřiny v poslední době poklesla na nejnižší úroveň za dobu 12 let, ale koncová cena od roku 2008 roste asi o 3 % ročně.

S využitím EurActiv.sk