Zemědělci chtějí dotace a méně byrokracie. Pomoci mohou vesmírné technologie

precizní zemědělství

@ DUE Sentinel-2 for Agriculture project; contains modified Copernicus Sentinel data (2015),CC BY-SA 3.0 IGO

Precizní zemědělství nabízí řadu výhod. Dokonce může zemědělcům ulehčit práci spojenou s administrativou a papírováním. Kontroly a inspekce totiž v budoucnu možná nahradí satelitní snímky a data.

Zemědělci, kteří využívají dotace EU, si stěžují na náročné papírování a kontroly. Evropská komise proto zkoumá možnost využití moderních technologií a satelitů, které by mohly pomoci jak farmářům, tak i úřadům.

V současné době jsou totiž zemědělci kontrolováni osobními inspekcemi. Ty by ale mohl být v následujících letech postupně nahrazovány moderními technologiemi, a to dokonce těmi vesmírnými. Komise v této souvislosti hovoří zejména o družicích Sentinel, které jsou součástí evropského programu pozorování planety Země známého jako Copernicus.

„Klasické inspekce přímo na místě mohou být v blízké budoucnosti zcela nahrazeny monitorováním pozemků prostřednictvím dat ze Sentinelu,“ uvádí Komise pro EurActiv.com.

Program Copernicus byl původně navržen proto, aby podporoval plnění evropských politik včetně té zemědělské. Je tedy schopen sbírat data o půdě, krajině a přírodním bohatství, a přispívá tím takzvanému preciznímu zemědělství.

precizní zemědělství

Data z družic mohou pomoci zemědělcům i úřadům. Zdroj: DUE Sentinel-2 for Agriculture project; contains modified Copernicus Sentinel data (2016), CC BY-SA 3.0 IGO

Precizní zemědělství spočívá v tom, že za pomoci moderních technologií jsou zkoumány vlastnosti zemědělského pozemku. Z nových poznatků pak mohou zemědělci lépe určit, kdy a kde přesně mají sázet určité druhy plodiny, či jak často je zavlažovat a hnojit, aby ušetřili prostředky i čas.

Moderní technologie jsou pro české zemědělství „jak vyšité“

Spojení vesmírných satelitů se zemědělstvím sice může budit u tradičních farmářů nedůvěru, podle Milana Kroulíka z Centra precizního zemědělství je však Česká republika pro zavádění moderních technologií velmi vhodná.

Precizní zemědělství se svými senzory a technologiemi by mělo zemědělcům ulehčit administrativu, říká odborník na moderní zemědělské technologie.

„Zemědělci jsou dnes vystaveni kontrolám, musejí vypisovat dokumenty a vše dokazovat. Precizní zemědělství se svými senzory a technologiemi by jim mělo tuto administrativu ulehčit,“ vysvětluje EurActivu odborník na moderní zemědělské technologie.

České zemědělské podniky jsou přitom mnohem rozsáhlejší, než kdekoli jinde v Evropě. Větší výměra polí pak znamená i více úspor a zisků, které mohou moderní technologie zemědělcům přinést.

Kroulík však upozorňuje, že precizní zemědělství stále čelí několika administrativním problémům. Jedná se zejména o slabou výměnu dat a jejich zpracovávání, kde musí výzkumná centra ještě pracovat.

Precizní zemědělství může pomoci přírodě

Satelitní monitorování pozemků však není jedinou výhodou, kterou moderní technologie do zemědělství přináší. Precizní zemědělství totiž podle jeho podporovatelů umožňuje vypěstovat více plodin z méně zdrojů, a tím i snížit dopad zemědělské činnosti na životní prostředí.

S pomocí dat, senzorů a umělé inteligence můžeme efektivněji využívat vodu, říká eurokomisař pro zemědělství.

Ochrana přírody je tedy jedním z dalších motivů, proč Evropská komise precizní zemědělství podporuje a chce jej zahrnout do nové společné zemědělské politiky po roce 2020.

„S pomocí dat, senzorů a umělé inteligence můžeme efektivněji využívat vodu. Pomůže to farmářům zvýšit ekonomické zisky i přínos životnímu prostředí,“ říká eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan.

Hogan také chystá spustit volně přístupnou internetovou platformu, která poskytne zemědělcům detailní informace o růstu a stavu jejich plodin. Pomůže jim to nejen účinněji používat vodu, ale také hnojiva.

Čeští zemědělci používají více pesticidů. Podle ministerstva zemědělství za to mohou evropská pravidla. Více >>>>

Kritici precizního zemědělství ale namítají, že moderní technologie jsou dostupné pouze velkým podnikům, a nikoli drobným živnostníkům. Třetina evropských zemědělců je navíc starších 65 let a nemají dostatečné digitální znalosti, aby systémy mohli začít používat.

Jak ale zdůrazňuje české Centrum precizního zemědělství, které přispívá do vývoje moderních technologií v Evropě, mobilní a výpočetní technika může nalákat k zemědělství mladé lidi. Generační problém se totiž týká i Česka, kde lidé mladší 35 let tvoří jen 4,6 % z celkového počtu zemědělských podnikatelů.