Zastánci EU vidí v britských volbách šanci na návrat

brexit volby

© Pixabay

Podle analytiků mohou voliči v předčasných parlamentních volbách v Británii podpořit proevropské politiky. Vliv tohoto trendu však bude omezený, a nelze proto očekávat zformováni velké koalice, která by zmírnila brexit.

V referendu o vystoupení Británie z EU, které se konalo v červnu 2016, se 52 % občanů vyslovilo pro odchod. Ani v nacházejících volbách však zastánci setrvání Velké Británie v EU nemají příliš velkou šanci. S výjimkou liberálních demokratů.

„Jsou jedinou stranou, která se staví proti brexitu“, říká politolog Rob Ford z univerzity v Manchesteru. Pozice labouristů k setrvání Británie v EU je podle něj „velmi nejasná“.

V úterý britská premiérka Theresa Mayová oznámila plán vyhlásit předčasné parlamentní volby, které se mají konat 8. června 2017. Usiluje tak o silnější mandát pro vyjednávání o brexitu.

Den na to britský parlament její návrh schválil. Pro uspořádání předčasných voleb se vyslovilo 522 členů (vládních konzervativců i opozičních labouristů a liberálů), proti bylo 13 poslanců. Zástupci Skotské národní strany (SNP) se zdrželi.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se v úterý s britskou premiérkou dohodl, že jednání o brexitu začnou až po červnových volbách.

Proevropská koalice není na obzoru

Mayová se tento týden vrátila k taktice konzervativců, kterou strana uplatnila i v předchozích volbách v roce 2015. Upozornila voliče, že volí mezi ní a „labouristickou koalicí chaosu v čele s Jeremy Corbynem“.

Labouristé jsou ochotni podpořit konzervativní vládu při vyjednávání o brexitu, pokud budou respektovány jejich podmínky, například zachování silných ekonomických vazeb s EU nebo ochrana práv pracovníků.

SNP chce zabránit odchodu Skotska z EU, a proto požaduje vypsání druhého referenda o nezávislosti na Spojeném království. V referendu o brexitu totiž 62 % Skotů podpořilo setrvání Británie v EU.

Rozpad Spojeného království? Málo pravděpodobné, říká Telička >>>>

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová plánuje zformovat „progresivní alianci“, která by v nadcházejících volbách zabránila současné premiérce Mayové v návratu k moci.

Bývalý předseda labouristické vlády Tony Blair, který nesouhlasí s rozhodnutím Británie vystoupit z EU, v minulosti také zamýšlel utvořit podobnou pro-unijní koalici.

Současný lídr labouristů však takovou koalici vyloučil s ohledem na politiku skotské strany. „Ve Westminsteru může SNP inklinovat doleva, ale ve skotské vládě je napravo,“ říká Corbyn.

Poté, co premiérka Mayová neočekávaně oznámila svůj záměr vyhlásit předčasné volby, Blair vyzval voliče, aby zvolili takové poslance, kteří budou mít během vyjednávání o brexitu „otevřenou mysl“.

Podle jeho názoru je třeba překročit hranice mezi politickými stranami, protože vyjednávání brexitu „za každou cenu“ by bylo pro Británii katastrofální.

Návrat liberálů k moci?

Liberální demokraté byli v koaliční vládě s konzervativci v letech 2010 až 2015, ale v posledních parlamentních volbách utrpěli porážku a skončili pouze s osmi křesly v dolní komoře britského parlamentu (oproti předchozím 56 mandátům).

Liberálové stáli v kampani před referendem o brexitu na straně zastánců setrvání v EU a i po vítězství brexitu prosazují udržení země v rámci jednotného trhu.

Politolog z univerzity ve Warwicku Wyn Grant prohlásil, že liberálové by mohli ve volbách opět získat 20 křesel, pokud se pro ně bude situace vyvíjet dobře.

Rachel Sylvesterová z britského deníku The Times si také myslí, že liberální demokraté představují pro současnou vládu větší hrozbu než labouristé.

Vítězství liberálních demokratů v doplňkových volbách v Richmondu, které se konaly v prosinci loňského roku, „představuje jasnou proevropské zprávu pro ty, kdo volili setrvání Británie v EU“, dodává sloupkařka.

Podle britského deníku The Independent se k liberálním demokratům v den oznámení předčasných parlamentních voleb připojilo více než pět tisíc nových členů.

Politolog Ford se však domnívá, že větší podpora pro liberální demokraty znamená odliv hlasů labouristů, což v konečném důsledku podpoří konzervativce premiérky Mayové.

Rovněž připouští, že většinová podpora konzervativců, kterou předpovídají poslední volební průzkumy, může brexit zmírnit, protože premiérka Mayová nemusí být během jednání s unijními protějšky tak vázána tvrdou pozicí ve své straně.

„Silnější většina jí dovolí hledat kompromisní řešení“, vysvětluje Ford.

Z anglického originálu přeložila Pavla Hosnedlová.