Zaorálek: EU musí rozhodnout o sankcích vůči Janukovyčově režimu

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek; zdroj: Úřad vlády ČR

Včera (18. února) a během dnešní noci probíhaly v Kyjevě tvrdé střety mezi speciálními zásahovými jednotkami a demonstranty, během kterých zemřely dvě desítky lidí. Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka musí Evropská unie začít konat a rozhodnout o tom, zda vůči režimu prezidenta Viktora Janukovyče uvalí sankce. S takovým názorem není v EU sám, nejprve o tom ale bude muset jednat Rada ministrů.

Ministři zahraničí Evropské unie by se měli co nejdříve sejít a jednat o dalším postupu vůči ukrajinskému režimu, vyzývá český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Řekl to včera (18. února) v České televizi krátce poté, co nová vláda získala důvěru Poslanecké sněmovny.

„Měli bychom začít tam, kde skončilo jednání z minulého pondělí, během kterého jsme hovořili o důsledcích, jaké může mít pro Ukrajinu eskalace násilí,“ domnívá se Zaorálek.

Zaorálek: „Hrozba sankcí zatím pouze visela ve vzduchu.“

Evropská unie by prý například mohla představitelům režimu prezidenta Viktora Janukovyče odepřít víza nebo zmrazit jejich účty v evropských bankách.  

„To je hrozba, která minulé pondělí pouze visela ve vzduchu. Pokud ale dochází k násilí, musíme o těchto důsledcích mluvit vážně a eventuálně je i použít,“ říká ministr.  

Uvalit sankce

S takovým názorem není v EU sám. Že by Unie měla zvážit sankce vůči ukrajinským představitelům, si myslí například litevský ministr zahraničních věcí Linas Linkevičius, který to řekl agentuře Bloomberg. Litva v minulém pololetí předsedala EU a na summitu ve Vilniusu měla být podepsána asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou.

O sankcích hovoří také švédský ministr Carl Bildt nebo jeho německý kolega Frank-Walter Steinmeier. Německo se přitom dosud stavělo proti takovému postupu.

Protože podobný názor měla dosud i většina ostatních zemí, Unie prozatím k žádným postihům vůči ukrajinskému režimu nepřistoupila. Její rozhodnutí by ale nyní mohl ovlivnit aktuální vývoj, který v Kyjevě nabral rychlé obrátky.

Včera zasedal ukrajinský parlament, kterému se nepodařilo dosáhnout shody nad požadavky opozice. Ta by se chtěla vrátit k ústavě z roku 2004, ve které byly omezeny pravomoci prezidenta. Zároveň probíhala další demonstrace proti Janukovyčově režimu.

Část demonstrantů se pokusila proniknout do sídla parlamentu, protestující také znovu obsadili kyjevskou radnici. Události pak dále eskalovaly až k násilným střetům se zásahovými jednotkami, během kterých podle posledních zpráv zahynuly dvě desítky lidí. Boje probíhaly i v noci a nepokoje přetrvávají nadále.  

Rozchod s EU

Podle Zaorálka Evropa dlouho doufala, že právě na půdě ukrajinského parlamentu se podaří dosáhnout shody mezi vládní Stranou regionů a politickou opozicí.

„Nyní se však zřejmě tím katalyzátorem stalo právě dění ve sněmovně, kdy opozice neuspěla v zásadních změnách, které se týkají návratu k ústavě před rokem 2004, a to pak situaci dále eskalovalo.“ komentoval aktuální události.

Zaorálek: „Pokud by se režim vydal cestou násilí, pak se rozchází s Evropskou unií a přestává pro ni být partnerem.“

Následující vývoj bude podle Zaorálka důležitý i pro uskutečnění plánované dubnové návštěvy prezidenta Janukovyče v Praze, kam ho pozval český prezident Miloš Zeman.

„Je důležité, co se dále odehraje a jakou roli v tom bude hrát prezident Janukovyč. To, co se děje, působí zlověstně. Pokud by se režim vydal cestou násilí, pak se rozchází s Evropskou unií a přestává pro ni být partnerem,“ prohlásil ministr zahraničí.

Autor: Adéla Denková