Záměrné snižování daní bude v EU přísněji kontrolováno, shodly se dnes členské státy

© European Union 2018

Unie je světovým lídrem v daňové transparentnosti. To potvrzují dnes podpořená opatření, která mají včas zabránit daňovým únikům.

Daňoví poradci, účetní a právníci budou mít v zemích Evropské unie povinnost oznamovat úřadům schémata, která by přeshraničně působící firmy mohly využívat ve snaze platit co nejnižší daně.

Na novele příslušné směrnice se dnes v Bruselu shodli ministři financí EU. Unijní země si podle ní také od poloviny roku 2020 budou pravidelně a automaticky tyto informace vyměňovat.

Moscovici: Dnes odsouhlasená pravidla potvrzují, že EU je v čele světa, pokud jde o daňovou transparentnost.

„Pokud se úřady dostanou k informacím o možném agresivním daňovém plánování ještě před tím, než je určité schéma uvedeno do praxe, budou moci příslušnou mezeru včas uzavřít a tím zabránit daňovému úniku,“ vysvětlil dnes novinářům Vladislav Goranov, ministr financí Bulharska, které je nyní předsednickou zemí EU.

Daňovým prostředníkům, kteří na chystanou snahu snížit daně neupozorní, bude od členských zemí hrozit postih.

Přečtěte si také: Unie má černý seznam daňových rájů. Kdo na něm je? Více ˃˃˃˃

Rozhodnutí členských zemí, které ještě bude muset Rada EU finálně jednomyslně potvrdit, dnes uvítal komisař pro hospodářské otázky, daně a cla Pierre Moscovici.

„Dnes odsouhlasená pravidla potvrzují, že EU je v čele světa, pokud jde o daňovou transparentnost. Evropské daňové úřady dostanou přístup k informacím, které potřebují, aby mohly ukončit schémata agresivního daňového plánování,“ uvedl.

Členské státy mají k navrženým opatřením stále výhrady

Návrh směrnice, na jejíž převedení do národního práva mají země čas do konce příštího roku, také uvádí charakteristiky typů schémat, která by měla být daňovým úřadům oznamována.

Jde například o přeshraniční platby do země s velmi nízkou úrovní zdanění či o schémata, ze kterých je zjevná souvislost mezi poplatky účtovanými prostředníky a výší úspory na dani.

Goranov: Pokud se úřady dostanou k informacím o možném agresivním daňovém plánování ještě před tím, než je určité schéma uvedeno do praxe, budou moci příslušnou mezeru včas uzavřít a tím zabránit daňovému úniku.

Podle náměstkyně české ministryně financí Lenky Dupákové se dnes právě o těchto charakteristikách velmi hovořilo.

„Zásadní připomínky dnes měla řada zemí, které uvedly, že věc schválí, ale s řadou věcí nesouhlasí a působí jim problémy,“ podotkla. Mezi země, které se vyjádřily podobným způsobem, bylo například Řecko či Lucembursko.