O českém komisařovi rozhodne vláda v úterý v noci

zdroj: Úřad vlády ČR.

Dlouhý souboj o kandidáta na budoucího českého komisaře po pondělním jednání koaliční rady ve Strakově akademii neskončilo. Premiér Bohuslav Sobotka ovšem bez konkrétního jména do Bruselu jet nehodlá, a proto chce rozhodnutí na jednání vlády v úterý v noci. Největší šance mají straničtí kandidáti ANO a ČSSD Věra Jourová a Pavel Mertlík.

Česká vláda podle premiéra Bohuslava Sobotky o jménu českého kandidáta na eurokomisaře rozhodne na jednání v úterý v noci po skončení schůze Sněmovny. 

Premiér Bohuslav Sobotka chtěl minulý týden o komisařovi rozhodnout už v pondělí. Ve stejnou chvíli zároveň hnutí ANO změnilo jméno svého kandidáta z čerstvě zvoleného europoslance Pavla Teličky na ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou.

Na začátku července vláda chtěla portfolia dopravy, průmyslu a podnikání, výzkumu a inovací, vnitřního trhu nebo energetiky. Později okruh svých zájmů rozšířila i o administrativní záležitosti Evropské unie a regionální politiku.

Hlavně regiony

Právě v té se současná ministryně pro místní rozvoj cítí nejjistěji, podle svých slov by si troufla i na průmysl a administrativu. Výhodou pro Věru Jourovou je fakt, že budoucího předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera vyzvaly současné eurokomisařky k tomu, aby v jeho novém kolegiu sedělo alespoň deset žen.

Pomoci by jí mohly i její popularita, podle některých průzkumů je nejoblíbenější vládní političkou, navíc její průzkumy veřejného mínění s přehledem vede i její hnutí. Zároveň to podle Krajských listů, které mluvili s nejmenovaným poslancem hnutí ANO, může být pro Andreje Babiše cesta, jak se zbavit silné vnitrostranické oponentky.

Na druhou stranu by bylo paradoxní, kdyby post komisaře pro regionální politiku dostala země, která má při čerpání evropských fondů největší problémy. Jen za minulý rok ČR nedočerpala deset miliard korun, což tvoří většinu z šestnáctimilionové ztráty v celé EU.

Věra Jourová v minulosti mimo jiné pracovala na městském úřadu v Třebíči, později se stala náměstkyní ministra pro místní rozvoj Radko Martínka. V roce 2006 strávila měsíc ve vazbě kvůli údajně předražené rekonstrukci zámku Budišov.

Korupce se jí ovšem neprokázala a Věra Jourová později vysoudila 3,6 milionu korun za majetkovou újmu. Mimo veřejných funkcí se živila jako poradkyně pro čerpání evropských fondů.

Deset resortů

ČSSD jako svého kandidáta na eurokomisaře dlouhodobě prosazuje bývalého ministra financí ve vládě Miloše Zemana Pavla Mertlíka. Ten v červnovém rozhovoru pro EurActiv prohlásil, že je kompetentní v pěti portfoliích, která "by v České republice spadala pod ministerstvo financí".

Proti nominaci Pavla Mertlíka se postavil prezident Miloš Zeman, podle kterého by post eurokomisaře měla dostat strana, jenž zvítězila ve volbách do Evropského parlamentu. Navíc mezi prezidentem a kandidátem ČSSD panuje vzájemná nedůvěra ještě z doby, kdy byl Mertlík ministrem financí ve vládě Miloše Zemana.

Argumentem proti Pavlu Mertlíkovi je jeho nezkušenost s unijním prostředím, od aktivní politiky navíc měl 13 let pauzu. Kandidát ČSSD kromě ministerstva financí působil jako ekonom v Raiffeisenbank, aktivní byl také v akademické sféře. Mezi lety 1981 až 1990 byl členem KSČ, v roce 1995 vstoupil do sociální demokracie.

Mluví se i o dalších možnostech, například o setrvání současného komisaře Štefana Füleho. Ten by měl ovšem problémy s opozicí v ČSSD, které se nelíbí jeho postup při ukrajinské krizi. Svého kandidáta, úředníka Rady EU Petra Blížkovského, mají i vládní lidovci, v soupeření se silnějšími vládními partnery ale pravděpodobně budou tahat za nejkratší provaz.

Autor: Jan Pavec