Začal unijní soud s Českem kvůli migračním kvótám. Rozsudek padne až na podzim

© Shutterstock

Žalobou vůči Česku, Polsku a Maďarsku se dnes začal zabývat unijní soud. Před soudem zaznějí pouze stanoviska jednotlivých stran. Rozhodnutí by mělo být známo až na konci roku. Podle Prahy je smysl celého řízení pouze formalistický.

Soudní dvůr EU se dnes v Lucembursku začal zabývat žalobou na Česko, Polsko a Maďarsko kvůli jejich odmítavému postoji přijmout uprchlické kvóty. Program, který byl přijat v roce 2015, měl pomoci Itálii a Řecku s náporem žadatelů o azyl. Právě v roce 2015 a 2016 zažívaly země evropské osmadvacítky největší příliv uprchlíků, kteří žádali o mezinárodní ochranu. Jejich počty se pohybovaly kolem 1,2 až 1,3 milionu.

V lednu loňského roku pak poslala Evropská komise trojici států k unijnímu soudu. „Není to nic, co by Českou republiku těšilo, jakkoliv chápeme, že Evropská komise hlídá dodržování pravidel,“ uvedl tehdejší státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

Migrace není jen italský problém. Buď nám Evropa pomůže, nebo najdeme jiná řešení, říká Salvini

Evropská unie musí pomoci Itálii vypořádat se s příchody migrantů ze severní Afriky, v opačném případě se země bude nucena poohlédnout po jiných řešeních. Prohlásil to dnes nový italský ministr vnitra Matteo Salvini,

Rozhodnutí padne až za několik měsíců

V soudní síni dnes budou ke slyšení pouze stanoviska jednotlivých stran. Samotné rozhodnutí lze očekávat na konci letošního roku.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka skončí soudní řízení až letos na podzim. „Soudní státní pokládám za běžný právní proces,“ nechal se slyšet. „Nechal bych na soudcích, ať posoudí, zda jsme dostáli svým závazkům či nikoliv,“ dodal ministr zahraničí.

Poznamenal taky, že vývoj celé situace dal nakonec zapravdu středoevropským zemím. „V roce 2017 jsme se v rámci EU shodli, že kvóty nefungují, že ten mechanismus je třeba nahradit něčím jiným,“ sdělil Petříček novinářům.

Česko se chce vyhnout soudu kvůli uprchlickým kvótám, s Komisí se zkusí dohodnout

Evropská komise dnes oznámila, že na Česko podá žalobu kvůli uprchlickým kvótám. Navíc chce povinné kvóty začlenit do nové azylové politiky EU. Češi ale stále věří tomu, že se jim podaří najít smířlivé řešení. Do vyjednávání se chce opřít i nový český premiér Andrej Babiš.

Slovensko a Maďarsko neuspěly u unijního soudu s žalobou na způsob, jakým bylo o programu rozhodnuto. Soud tehdy naopak řekl, že jednorázový mechanismus byl adekvátní reakcí na migrační krizi.

Česko naopak po celou dobu prosazuje řešení hlavní příčiny krize a pomoc zemím, odkud migranti prchají. „Musíme zastavit uprchlickou vlnu mimo Evropu tak, aby už nevyplouvaly další lodě s migranty,“ sdělil loni postoj Česka premiér Andrej Babiš. „Zároveň musíme vracet ty, kteří nedostali azyl, zpět domů a budeme jim pomáhat v místech, kde se narodili a kde žili,“ dodal.

Žádná z obžalovaných zemí však nepopírá, že pravidla přerozdělování nesplnila. Jejich činy byly podle jejich představitelů odůvodněné, zejména kvůli udržení bezpečnosti a pořádku. Polsko, Česko a Maďarsko navíc poukazují i na to, že program od začátku nefungoval, jelikož bylo nakonec přesunuto výrazně méně uprchlíků, než se původně plánovalo. Podle programu mělo být relokováno více než 160 000 žadatelů o azyl. Nakonec si ostatní státy EU rozebraly pouhých 32 000 osob.

Česká republika přijala za dva roky pouze dvanáct uprchlíků a to za vlády tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky. Program přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka nakonec skončil po dvou letech v září 2017.

EU nepodlehla tlaku V4, ke změně přístupu k migraci postupně dospěla, tvrdí europoslanci

EU jde při řešení migrace konečně směrem, který už dlouho prosazujeme, zaznívá ze strany V4. Dvojice českých europoslanců ale upozorňuje, že zásluhy mohou být omezené. Za proměnou migrační politiky EU vidí spíše postupný vývoj.

Postup Komise je podle Prahy „formalistický“

Komise žádá od unijního soudu, aby uznal, že trojice zemí nesplnila povinnosti plynoucí z unijního práva. Před začátkem soudu to uvedla zástupkyně komise Zuzana Malůšková. „Tento rozsudek bude velmi důležitý z hlediska potvrzení, že povinnosti mají být dodržovány, což je základním kamenem zásady vlády práva v unii,“ uvedla zástupkyně Komise. „Stejně tak je důležité zdůraznit význam zásady solidarity, na níž je unie založena,“ dodala.

Boguslaw Majzcyna a Miklós Fehér, zástupci Polska a Maďarska, u soudu upozornili na fakt, že otázky národní bezpečnosti jsou zcela v rukou národních států EU. Jejich potřeby a zájmy se tak mohou výrazně lišit a podle Varšavy i Budapešti mohou v některých případech omezit i platnost práva EU.

Česko se u soudu hájilo tím, že i když se snažili postupovat u relokací podle pravidel, tak Řecko i Itálie buď vůbec nereagovaly, nebo reagovaly neadekvátně. ČR tak nemohla převzít například migranty bez dokladů totožnosti. „Když jsme nedostali adekvátní reakci, tak proč jsme potom měli pokračovat?“, ptal se soudu český zástupce Martin Smolek.

Česká republika upozornila i na to, že postup, který vůči trojici zemí Komise zvolila, má obvykle za cíl napravovat stav, kdy právní řád členské země Unie není v souladu s evropským právem. V dané situaci ale není podobná náprava možná, protože jednorázový programu už skončil, a tak je postup Komise podle Prahy „formalistický“.

Podle názoru Budapešti je celá žaloba ze strany Komise politicky motivovaná a nesmyslná, protože země by ani v případě odsouzení nemohly dodatečně splnit podmínky už ukončeného jednorázového programu.

Uprchlické kvóty: Merkelová je zpětně vidí kriticky, podle Babiše jsou definitivně passé

Členské země by se měly samy rozhodovat, jak přispějí k řešení migrační krize, říká německá kancléřka. Český premiér Babiš odmítá, že by Česko mohlo neochotu přijímat uprchlíky kompenzovat finančními příspěvky.

Stejný názor zastává i Praha, podle které měla Komise jednoznačně říct, jak si představuje nápravu, jelikož na program nenavazuje žádná další legislativa a neexistuje už ani účel, pro který byl program na přerozdělování žadatelů o azyl přijat. Podle Smolka měla Komise jednat daleko dříve, protože už po startu programu bylo zjevné, že není naplňován v původním rozměru.