Začala nová debata o jaderné energii v německé vládě

Krátce po jarním summitu EU, který se zaměřil na otázku energetické politiky Unie a několik dní před zahájením německého národního summitu o energetické politice vyvíjejí představitelé průmyslu tlak na německou kancléřku Angelu Merkel, aby se odklonila od předchozí vládní politiky postupného snižování využití jaderné energie.

Dodavatelé energie, představitelé průmyslu a politici se 3. dubna 2006 sejdou v Berlíně k diskusi o budoucí německé energetické politice. Nevládní neziskové organizace zabývající se životním prostředím nebyly k této debatě přizvány. Citlivá otázka dalšího nevyužívání jaderné energie sice není prozatím hlavním tématem, ale od vypuknutí konfliktu mezi sociálními demokraty a CDU v koaliční vládě Angely Merkel se dá očekávat, že otázka jaderné energie bude summitu dominovat.

V této ssouvislosto byl posledmí dobou médii hodně citován ministr hospodářství Michael Glos, který je členem CSU. Prohlásil, že k překlenutí překážek v dodávkách energií musí jaderné elektrárny zůstat plně funkční delší dobu a není možé je uzavřít, jak bylo dohodnuto zástupci průmyslu a předchozí rudo-zelené vlády. Tato dohoda byla zahrnuta do koaliční smlouvy, která vedla k vytvoření současné vlády.

Sigmar Gabriel, ministr životního prostředí a sociální demokrat, řekl: „Postupné rušení (jaderných elektráren) bude pokračovat. Představitelé průmyslu podepsali dohodu a já předpokládám, že budou dodržovat její podmínky.“ Ministr také uvedl, že se objevily zvěsti o tom, že provozovatelé jaderných elektráren v Německu pošlou vládě požadavek, aby elektrárny zůstaly v dále provozu. Prohlásil ale, že všechny takové požadavky odmítne.

Energetická politika rudo-zelené vlády, která byla zčásti založena na výměně jaderné energie za dovoz plynu z Ruska, byla v poslední době ostře kritizována poté, co se Gerhard Schröder stal předsedou dozorčí rady konsorcia, které by mělo vybudovat plynovod mezi Vyborgem v Rusku a Greifswaldem v severovýchodním Německu.