Za vjezd do centra města se platí už i ve Stockholmu

Od dnešního rána musí všichni řidiči, kteří vjedou do centra Stockholmu platit mýtné. Opatření bude v platnosti „na zkoušku“ do 31. července. O jeho případném prodloužení rozhodnou Stockholmané na podzim v referendu. Po Londýnu a Oslu je Stockholm třetím evropským hlavním městem, kde je zpoplatněn vjezd do centra.

Přípravy systému na výběr mýtného ve Stockholmu dlouhodobě provázely především technické problémy. Nyní sociálně-demokratičtí politici, kteří ho prosadili, doufají, že vše bude fungovat. I záchytná parkoviště na okrajích města byla vybudována doslova na poslední chvíli.

Daňové poplatníky bude stát zkouška mýtného asi 3,8 miliardy švédských korun (přibližně 11,4 miliardy českých korun) – do částky jsou zakomponovány náklady na techniku i zlepšení systému hromadné dopravy. Příjmy z výběru mýtného se odhadují asi na 75 milionů švédských korun (225 milionů českých korun) měsíčně.

Mýtné se bude pohybovat kolem deseti až dvaceti švédských korun (třiceti až šedesáti korun českých) za každý vjezd do města – maximálně však řidič zaplatí šedesát švédských korun denně (180 českých). Povinnost platit mýtné se vztahuje na dobu od 6:30 ráno do 18:29 večer.

Česká republika: Pražští zastupitelé chtějí od roku 2010 zavést zpoplatnění vjezdu i do centra Prahy. Jak uvedl nynější primátor Prahy Pavel Bém, mýtné nebude zavedeno, pokud nebude z větší části dokončen vnější městský okruh.

Stanoviska: Podle Richarda Wessmana, mluvčího stockholmských konzervativců se jedná o „3,8 miliard z peněz daňových poplatníků na sedmiměsíční projekt, který se netěší veřejné podpoře“.

Další kroky: Referendum o tom, zda se bude mýtné zavedeno permanentně, se má konat 17. září letošního roku. Lidové hlasování se uskuteční pravděpodobně ve stejný den jako parlamentní volby. To se může vládnoucím sociálním demokratům nevyplatit – jejich „pokus“ totiž odsuzuje 69% stockholmských voličů. Sociálně-demokratické vedení města ale doufá, že snížení dopravy a znečištění přispěje ke změně názorů Stockholmanů.