Za pár dní mohou kvůli rychlému šíření koronaviru dojít zásoby zdravotnického materiálu, varuje ECDC

[© Shutterstock/Pressmaster]

Omezení šíření nového typu koronaviru na „lokální epidemie“ už není v evropském kontextu dosažitelné, Evropská unie a Velká Británie rychle směřují do stavu, kdy se bude nemoc COVID-19 stabilně šířit ve všech regionech.

Takto včera situaci hodnotilo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Vidí vysoké riziko toho, že potřeby v příštích týdnech přesáhnou kapacitu systémů zdravotní péče, a doporučuje omezení kontaktu mezi obyvateli či jejich informování o „závažnosti COVID-19″.

„Jsou zapotřebí rychlé a cílené kroky. Rychlost, s jakou dokáže COVID-19 vyvolávat epidemie paralyzující celé národy, jakmile začne šíření uvnitř dané komunity, naznačuje, že za několik týdnů nebo i dní pravděpodobně můžeme počítat s podobným vývojem, jaký jsme viděli v Číně a v Itálii, také v dalších zemích EU/EEA (Evropský hospodářský prostor) nebo ve Spojeném království,“ odhaduje ECDC.

Pandemie může ovlivnit podobu dlouhodobého rozpočtu Unie, říká Jourová

Bezprecedentní kroky některých evropských států v boji proti koronavirové nákaze jsou přiměřené a země by se o nich měly vzájemně předem informovat, řekla dnes místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v rozhovoru pro ČTK.

Kontinuální šíření nákazy

Dodává, že ke stavu „stabilního komunitního šíření“ nového typu koronaviru Evropa rychle směřuje. Vytěsnění nákazy do jednotlivých ohnisek už podle ECDC není považováno za uskutečnitelnou variantu, situace naopak vyžaduje „urychlený posun“ ke snaze „zmírňovat“ dopady epidemie.

„Nebezpečí, že bude v EU/EEA a ve Spojeném království v nejbližších týdnech překročena kapacita zdravotnického systému, je považováno za vysoké,“ upozorňuje ECDC. Zároveň podotýká, že proti nemoci COVID-19 není k dispozici vakcína a že zatím neexistuje mnoho důkazů o účinnosti jakýchkoli „potenciálních terapeutických prostředků“.

Do středy bylo ze zemí EU, EEA a z Británie hlášeno přes 17 tisíc případů nákazy koronavirem, který se poprvé objevil na přelomu roku v čínském Wu-chanu. Stovky nakažených v Evropě zemřely. Podle ECDC je riziko těžkého průběhu COVID-19 obecně „mírné“, u starších lidí a těch s chronickými zdravotními problémy je však vysoké.

Rady pro prevenci

Agentura doporučuje rychlé zavedení strategie „rozestupů“ ve společnosti, do níž se řadí zákazy velkých akcí, zavírání škol a podpora práce na dálku. Dále je nutné obeznámit veřejnost s riziky i hygienickými zásadami nebo poskytnout příslušný výcvik zdravotnickému personálu.

Včasné přijetí takovýchto opatření a jejich „důkladná aplikace“ pomůže zmírnit nápor na zdravotnictví a poskytne více času na testování léčebných metod, uzavírá ECDC.

EU jako bezzubý bojovník proti koronaviru? Komise může dělat jen to, co jí státy dovolí

Státy EU hledají odpověď na to, jak co nejlépe zvládnout současnou krizi okolo koronaviru. Evropská komise nedisponuje dostatečnými pravomocemi, aby na sebe mohla převzít kompletní zodpovědnost. Svoji podpůrnou roli však podle odborníka zvládá dobře.