Weber posílá Orbánovi „návod“, jak zabránit vyloučení Fideszu z řad evropských lidovců

© Shutterstock

Kandidát na předsedu Komise Manfred Weber vzkázal Viktoru Orbánovi, že bude muset splnit několik podmínek, aby jeho strana Fidesz mohla zůstat členem EPP. Maďarský premiér podle něj bude muset přestat s protiunijní rétorikou.

Manfred Weber dnes v rozhovoru pro deník Bild prohlásil, že chce udělat poslední pokus o to, aby Fidesz Viktora Orbána mohl zůstat členem Evropské lidové strany (EPP) a že „rozhodnutí je na Budapešti“. Strana v pondělí zahájila proceduru, na jejímž konci by mohlo být vyloučení Fideszu z jejích řad. Hlasovat se o tom bude 20. března.

Návrh na vyloučení maďarské partaje z řad lidovců podalo více členských stran, než bylo potřeba. Ve stanovách EPP, jejímiž členy jsou z Česka KDU-ČSL a TOP09, stojí, že o vyloučení či pozastavení členství se může hlasovat, pokud žádost podá sedm stran z pěti zemí EU. Podle agentury DPA ji podalo devět stran z osmi států.

„Viktor Orbán musí okamžitě a navždy ukončit kampaň své vlády proti Bruselu,“ řekl Weber. Zároveň žádá, aby se maďarský premiér omluvil dalším členským stranám EPP a postaral se o to, aby v Budapešti zůstala Středoevropská univerzita. Univerzita loni v prosinci oznámila, že většinu svých programů přestěhuje do Vídně, protože maďarská vláda nepotvrdila smlouvu, která by jí umožnila další působení v Budapešti.

Manfred Weber: Kritizovat EU je v pořádku, Orbánova kampaň proti Junckerovi je však nepřijatelná

Evropu můžete kritizovat, protože Evropská unie je demokratickou institucí. Avšak situace, kdy člen frakce EPP napadá předsedu Komise, který je z EPP, je už příliš, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz „spitzenkandidát“ Manfred Weber.

Vyostřený spor

„Už před několika měsíci jsem dal najevo, že největší problém Evropské lidové strany při volbách do Evropského parlamentu nese jedno jméno, a to je Orbán,“ řekl předseda Evropské komise Jeane-Claude Juncker. Dodal, že podpoří jeho vyloučení.

Orbán se v posledních týdnech dostal do ostrého sporu s některými členy EPP kvůli kampani své vlády, která spojuje předsedu Komise Junckera a amerického miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose s podporou migrace a s oslabováním ochrany hranic. Evropská komise minulý týden zveřejnila rozbor jednotlivých bodů kampaně, které označila za „výmysly“.

Juncker podle Orbána úmyslně podporuje migraci do EU. Komise se brání předložením faktů

Evropská komise v pondělí zveřejnila podrobnou reakci na kampaň maďarské vlády, která spojuje předsedu EK Jeana-Clauda Junckera a miliardáře a filantropa George Sorose s podporou migrace a oslabováním ochrany hranic.