Vztahy mezi EU a Maďarskem jsou chladné, říká Jourová. Pandemie je však zatím nezhoršila

Česká eurokomisařka Věra Jourová [© European Union, 2020]

I několik měsíců poté, co ji maďarský premiér Viktor Orbán vyzval k odstoupení kvůli jejím komentářům na adresu demokracie v Maďarsku, jsou podle místopředsedkyně Evropské komise (EK) Věry Jourové vztahy mezi Bruselem a Budapeští chladné.

„Je to tiché soužití,“ uvedla Jourová v rozhovoru s agenturou DPA. Ustoupit od zásad vlády práva Jourová podle svých slov nehodlá. Uvedla také, že EK dosud v Maďarsku nezaznamenala zneužívání vládních opatření pro boj s koronavirem.

Maďarská vláda podle Bruselu oslabuje v zemi demokratické principy. Unijní orgány s Maďarskem dlouhodobě vedou řízení kvůli porušování evropských hodnot. Komise považuje za problematické mimo jiné omezování plurality médií či útoky na nevládní organizace, které pomáhají uprchlíkům. Jourová už dříve označila za nebezpečný i vývoj v oblasti justice či akademických svobod.

„Přirozeně sleduji, co se v Maďarsku děje. Reakce Viktora Orbána v žádném případě nevedla k ochromení či nečinnosti,“ řekla Jourová, která má v Komisi na starosti mimo jiné dohled nad dodržováním zásad vlády práva v členských zemích. „Dělám svou práci,“ dodala eurokomisařka.

Podobný útok jako na Kapitol může potkat i Evropu, varuje Jourová

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová byla nedávným útokem na Kapitol ve Washingtonu šokována. Rakouskému deníku Der Standard řekla, že něco podobného se může stát i v Evropě.

Maďarská média oslabují demokracii

Orbán v září vyzval Jourovou k odstoupení v reakci na její nezvykle ostrá slova v rozhovoru s magazínem Der Spiegel o ohrožené maďarské demokracii. Uvedla v něm, že stav sdělovacích prostředků v Maďarsku je „alarmující“ a že v zemi již téměř neexistují média kritická vůči vládě.

O Orbánovi řekla, že buduje „nemocnou demokracii“. Podle maďarského premiéra se Jourová dopustila „hanlivých veřejných prohlášení“ o Maďarsku, a měla by proto rezignovat. Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová se za Jourovou postavila.

Orbán vyzval Jourovou k rezignaci kvůli výrokům o maďarské demokracii

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou k odstoupení. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na Orbánův dopis předsedkyni komise Ursule von den Leyenové, ve kterém ministerský předseda reagoval na slova Jourové o nemocné maďarské demokracii.

Jourová agentuře DPA objasnila, proč zvolila slova o nemocné demokracii: „Když něco v těle chybí nebo nefunguje správně, můžeme hovořit o ‚nemocném‘ těle.“ Zopakovala, že podle ní není v Maďarsku dostatek prostoru pro nezávislá média.

Koronavirová pandemie (zatím) krizi vlády práva neprohloubila

Podle eurokomisařky maďarská vláda dosud nezneužila koronavirová opatření k upevnění své moci. Okamžik pravdy ale podle ní přijde až po odeznění koronavirové krize, kdy by se vláda měla svých mimořádných pravomocí zbavit.

Parlament v Budapešti koncem loňského března vybavil Orbána rozsáhlými pravomocemi pro zvládání koronavirové krize. Může tak vládnout bez časového omezení a případně i bez parlamentní kontroly pomocí vládních dekretů.

Ani další státy EU zatím podle Jourové nezneužily nouzové stavy, zavedené v minulém roce ve snaze čelit pandemii nemoci covid-19. Komise však v některých zemích zaznamenala pokusy zneužít osobní údaje uživatelů, přičemž tato praxe byla podle Jourové okamžitě zastavena.

The Capitals: Nebýt pandemie, evropští lidovci by Orbána již dávno vyloučili, tvrdí Weber

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

Co je to právní stát? A proč je důležité jej respektovat?

Právní stát je v poslední době horkým tématem. Co ale přesně představuje? A proč je důležité principy vlády práva respektovat?