Vyšetření vraždy Jána Kuciaka je důležité pro Slovensko i celou EU, říká Kiska. Zájem europoslanců vítá

Jána Kuciaka

@ European Union, 2017

Delegace europoslanců zahájila svou misi na Slovensku. Na programu mají nejen diskusi s politiky a policií, ale také návštěvu Veľké Mači, kde byl slovenský novinář zavražděn.

Slovenský prezident Andrej Kiska při dnešním setkání s delegací europoslanců v Bratislavě uvedl, že vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové je důležité pro celou EU. Vybídl také k podpisu společné deklarace s premiérem Robertem Ficem a předsedou slovenského parlamentu Andrejem Dankem při jejich připravované společné schůzce. Jejím cílem je uklidnit napjatou atmosféru a vyřešit politickou krizi v zemi, která nastala po Kuciakově vraždě.

Slovensko je po vraždě Jána Kuciaka pod lupou Evropského parlamentu. Čtěte speciál EurActiv.sk >>>>

„Vítám zájem poslanců Evropského parlamentu o situaci na Slovensku po ohavné vraždě. Vyšetření případu je důležité pro pozůstalé, pro Slovensko i pro celou Evropskou unii, ve které vraždy novinářů nemají místo,“ řekl Kiska novinářům po schůzce se šesti europoslanci, kteří dnes zahájili návštěvu Slovenska.

Kiska: Vyšetření případu je důležité pro pozůstalé, pro Slovensko i pro celou Evropskou unii, ve které vraždy novinářů nemají místo.

Skupina šesti poslanců Evropského parlamentu se při dvoudenní pracovní návštěvě na Slovensku kromě Kisky setká také s dalšími politiky včetně premiéra Roberta Fica, jakož i s vedením policie a prokuratury.

Na případ vraždy slovenského novináře se chce důkladně podívat i Evropská komise. Více >>>>

Europoslanci se chtějí sejít také s představiteli policie, i se zástupci nevládních organizací zaměřených na problematiku boje s korupcí. Navštíví i východoslovenskou Velkou Maču, kde se dvojnásobná vražda odehrála a kde uctí památku Jána Kuciaka, jenž psal mimo jiné o údajných daňových a dotačních podvodech a o pochybných vazbách lidí z okolí premiéra Roberta Fica na mafiánské kruhy.

Slovenský prezident chce ukončit politickou krizi

Kiska, který se o víkendu vyslovil pro rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb jako způsobu řešení vzniklé krize důvěry lidí ve stát po vraždě Kuciaka, navrhl společnou deklaraci tří nejvyšších ústavních činitelů v zájmu ukončení politické krize v zemi.

Kiska: Jako nejvyšší ústavní činitelé bychom se měli zavázat, že nutnou vzájemnou součinností přispějeme k vyřešení politické krize a uklidnění atmosféry v naší zemi.

„Je nezbytné, abychom společně vyjádřili důvěru a podporu orgánům činným v trestním řízení, které vraždu vyšetřují. Jako nejvyšší ústavní činitelé bychom se měli zavázat, že nutnou vzájemnou součinností přispějeme k vyřešení politické krize a uklidnění atmosféry v naší zemi,“ řekl Kiska.

Podle Kisky by se hlava státu, premiér a předseda parlamentu měli například zavázat, že klidné protesty občanů nebudou označovat za pokus o převrat, který je řízen ze zahraničí. Schůzka Kisky, Fica a Danka je naplánována na pátek.

Občanské protesty připravované na pátek v uplynulých dnech nepřímo zpochybňoval Fico, který také Kisku obvinil ze snahy o mocenské hry a z destabilizace země, opozici zase z pokusu o státní převrat.