Vyroste v Evropě nový Google? Junckerova Komise sází na digitální ekonomiku

Günther Oettinger, evropský komisař pro energetiku; zdroj: Evropská komise.

Unijní úsilí o zavedení jednotného digitálního trhu povede na postu místopředsedy Komise bývalý estonský premiér Andrus Ansip. Sekundovat mu bude současný komisař pro energetiku Günther Oettinger v portfoliu digitální ekonomiky a společnosti. Jeho jmenování ale vyvolalo otázky, jestli je pro tuto pozici kompetentní.

Může se to jevit jako překvapení. Respektovaný německý komisař Günther Oettinger by měl v nové Evropské komisi stanout v čele portfolia digitální ekonomiky a společnosti.

Jaká slabá pozice pro hospodářské srdce Evropy, divili se někteří komentátoři. „To může říct jen člověk, který nevidí, co se v digitální ekonomice děje,“ řekla EurActivu Kateřina Hrubešová, výkonná ředitelka Sdružení pro internetový rozvoj. „Ve střední a východní Evropě se podceňuje, západní státy na ni kladou důraz.“

Podle odhadu think-tanku European Policy Centre může jenom dokončení evropského jednotného digitálního trhu přinést celé Evropské unii minimální zvýšení HDP o čtyři procenta. Toho by se mělo dosáhnout sjednocením pravidel a legislativy a odstraněním obchodních překážek mezi členskými státy.

Dobře nastavenou politikou je možné podpořit inovace, posílit ochranu spotřebitele a sjednotit roamingová pravidla tak, aby se Evropané nebáli v zahraničí mít zapnutý svůj smartphone,“ napsal EurActivu předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák. „A operátorům je třeba vyjít vstříc snížením regulace především v oblasti byrokracie spojené s výstavbou a investováním nových sítí a zároveň zachovat dynamickou hospodářskou soutěž.“

Proti zrušení roamingu

Mobilní operátoři volbu zkušeného komisaře vítají. Oettinger se v minulosti postavil proti úplnému zrušení roamingu. Ten je součástí telekomunikačního balíčku, který po schválení Evropským parlamentem čeká na schválení Rady EU. A protože s ním členské země mají problém, může dojít k jeho odmítnutí. V následné diskuzi nad návrhem mezi institucemi bude mít Evropská komise velké slovo.

Další velkou otázkou bude téma síťové neutrality, tedy rovného přístupu k datům bez zásahu poskytovatelů. Problémy nastávají zejména u velkých dodavatelů obsahu (např. stream videa Netflix), po kterých poskytovatelé internetového připojení začínají požadovat vysoké finanční částky.

Kromě slov chvály se objevují i kritiky poukazující na Oettingerovu slabou znalost oboru. Na Twitteru se shromažďují kolem hashtagu #OMGoettinger a falešného profilu @GOettinger.

I když jsou němečtí politici z portfolia pro Oettingera zklamaní, podle Kateřiny Hrubešové není tato volba tak překvapivým nebo nelogickým krokem. Německo je totiž důležitým místem pro evropskou digitální ekonomiku. „Probíhá tam mnoho sporů a diskuzí,“ vysvětluje Hrubešová.

Mění se i struktura

Postavením silného komisaře do čela digitální agendy splnil Jean-Claude Juncker svůj slib o větším důrazu na tuto oblast. A nebyl to jediný krok. Tomuto cíli přizpůsobil designovaný předseda i strukturu Komise.

V rámci nově zřízených clusterů totiž viceprezidentem pro jednotný digitální trh jmenoval bývalého estonského premiéra Andruse Ansipa. Státní správa jeho země je známá jednou z nejpokročilejších digitalizací na světě.

Zastánce svobodného internetu ale může zneklidnit, že Ansip v minulosti podpořil protipirátskou dohodu ACTA. Jeho hlavním úkolem na postu viceprezidenta bude koordinovat veškerou digitální agendu Komise. Navíc bude mít za úkol například rozdělení kmitočtového spektra nebo ochranu autorských práv.

Do digitální agendy promluví i česká komisařka Věra Jourová. Do jejího portfolia spadne reforma ochrany osobních údajů a „právo být zapomenut“ ve výsledcích internetových vyhledávačů. Spor evropských internetových firem s Googlem dostane na starosti nová komisařka pro hospodářskou soutěž, Dánka Margrethe Vestagerová.

Autor: Jan Pavec