Vyjednání přechodného systému před zavedením mýtného bude náročné

Přechodná opatření před zavedením mýtného na českých dálnicích musí schválit sousední státy, Evropská komise i Evropská rada.

Český ministr dopravy Milan Šimonovský včera oznámil administrativní postup při zavádění přechodného období před zavedením elektronického mýtného. Podle Šimonovského se začne jednat v Polsku a na Slovensku ještě tento měsíc.

Úvahy o zavedení přechodných opatření vyvolal obrovský nárůst kamionové přepravy po vstupu Česka do EU. Počet kamionů na českých silnicích stoupl o polovinu. Další zhuštění provozu se očekává po zavedení mýtného v sousedním Německu. Sám Šimonovský je nicméně administrativní náročností tohoto kroku překvapen. Vyjednávání a schvalování by se mohlo výrazně protáhnout a přechodné období tak zřejmě zůstane jako varianta pro případ, že se elektronické mýtné nepodaří včas zavést (vláda stanovila termín na rok 2006).

ČR navrhla zavedení zpoplatněného pásma v pětikilometrovém úseku podél celých hranic, tedy i na silnicích 1. třídy. Všechny kamiony projíždějící ČR by tak musely zaplatit minimálně za jednodenní dálniční známku v ceně 250,-Kč.