Východ Evropy je pro zahraniční politiku ČR prvořadá priorita, upozorňují experti

Ministerstvo zahraničních věcí ČR; zdroj: WikmediaCommons.org; autor: Daniel Baránek

Tento článek je součástí Special reportu: Nové priority evropské politiky ČR

Pro zahraniční politiku ČR jsou nejzásadnější vztahy se sousedy, především Německem a Polskem, a také vývoj ve východní Evropě. V pravidelném hodnocení zahraniční politiky to konstatuje Asociace pro mezinárodní otázky. Česko by se prý například mělo zasazovat o pokračování Východního partnerství, i když tento program přinesl v posledních měsících zklamání kvůli událostem na Ukrajině.

I přes zklamání z vývoje na Ukrajině by měla Česká republika podporovat evropskou politiku k zemím východní Evropy. Podle analytiků Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) je to jedna ze tří hlavních priorit české zahraniční politiky pro následující rok.

„Je zapotřebí dát jasně najevo, že Východní partnerství má budoucnost. Nadále by měla být akcentována podpora spolupracujícím vládám a finanční prostředky určené pro nestátní aktéry v zemích Východního partnerství by si zasloužily výrazné navýšení,“ píše se v každoročním hodnocení, které AMO uděluje zahraniční politice.

„Spolupráci s Německem považujeme za extrémně důležitou pro fungování ČR v mezinárodním systému,“ zdůrazňují analytici AMO.

Klíčovou událostí pro východní politiku EU by se podle nich měl stát mini-summit u příležitosti pátého výročí programu Východního partnerství, který se koná na konci dubna v Praze.

Unést náklady

Česko by ovšem nemělo Východní partnerství pouze podporovat. Musí se umět vyrovnat i s náklady, které jsou s touto podporou spojeny, řekl minulý týden během debaty o české zahraniční politice poradce ministra průmyslu pro oblast zahraničního obchodu a EU Milan Hovorka.

Připomněl chystané rozhodnutí Evropské unie zrušit nebo snížit drtivou většinu cel pro průmyslové a zemědělské výrobky z Ukrajiny. EU tak chce pomoci ukrajinské ekonomice.

Politicky je to velmi složité téma, protože to může mít konkrétní dopady na evropský trh. V takovém případě bude potřeba sjednotit politickou podporu se schopností přesvědčit ekonomické subjekty, že to je jediná možná cesta, jak Ukrajině pomoci,“ řekl Hovorka.

Unie by podle něj měla věnovat pozornost také vývoji v Gruzii a Moldavsku, které se s ní letos chystají podepsat asociační dohody. Podle Hovorky je potřeba, aby byly obě smlouvy podepsány a implementovány co nejdříve.

Polské potraviny na stole

Dalšími hlavními prioritami jsou podle AMO pro českou zahraniční politiku vztahy s Německem a Polskem.

„Spolupráci s Německem považujeme za extrémně důležitou pro fungování České republiky v mezinárodním systému a zejména v ekonomických vztazích. Polsko vnímáme jako velice důležitého regionálního partnera pro řadu projektů, mezi které patří i Východní partnerství,“ vysvětlil hlavní analytik AMO Tomáš Karásek.

Vztahy se severním sousedem podle analytiků nejsou bezproblémové. Připomněli například medializování nepodložených nařčení o závadnosti potravin dovážených z Polska a přehánění polského podílu na zachycených vadných vzorcích. „V tomto kontextu byl velmi důležitý zdrženlivý přístup českého ministerstva zemědělství, které nepodlehlo tlaku veřejnosti a médií,“ píše AMO.

Vztahy s Německem

V minulém roce ovšem k upevnění vztahů se sousedy došlo, zdůraznil vrchní ředitel evropské sekce ministerstva zahraničních věcí Jaroslav Kurfürst.

„Došlo k výraznému posílení vztahů s Německem, především se Saskem a Bavorskem,“ řekl s odkazem na loňskou návštěvu tehdejšího premiéra Petra Nečase v Bavorsku, během které bývalý ministerský předseda projevil lítost nad oběťmi druhé světové války i následného vyhnání německých obyvatel.

Důležité je ale podle Kurfürsta například také upevnění visegrádské spolupráce na evropském poli. „Způsob, jakým jsme začali před zasedáním Evropské rady a Rady ministrů koordinovat postoj Visegrádské čtyřky, tu dříve například nebyl,“ ocenil.  

Autor: Adéla Denková