Redakce vybírá: 7 nejlepších rozhovorů roku 2015

zdroj: ShutterStock.com; autor: Serg64

V uplynulém roce jste si mohli na stránkách EurActivu přečíst více jak šest desítek rozhovorů s nejrůznějšími osobnostmi nejen z politiky. Ze všech interview jsme vybrali sedm interview, které nás zaujali nebo je z nějakého důvodu považujeme za obzvlášť přínosné.

Piotr Maciej Kaczyński: Střelba v Charlie Hebdo byla útokem na Evropany

Přesně před rokem v redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo zazněla střelba, která připravila o život více jak desítku lidí. Ukázalo se, že za vraždami stojí teroristé. Politici se tehdy ruku v ruce vydali ulicemi pařížského velkoměsta, aby dali najevo, že jsou v boji proti terorismu jednotní. EurActiv v té době vyzpovídal polského analytika Piotra Macieje Kaczińského, který hovořil o svobodě slova a varoval před tím, že nelze všechny teroristy házet do jednoho pytle.

Architekt Brotánek: Investice do kvalitní budovy se vyplatí. V ČR to ale ztěžuje řada překážek

Pro některé architekty představují pasivní a nízkoenergetické domy objev ledovce, o jehož existenci neměli před tím ani tušení. Pro architekta Aleše Brotánka je hledání chytrých řešení pro rodinné a bytové domy každodenní chleba už několik desetiletí. Byl prvním, kdo se nízkoenergetickými domy zabýval v Československu ještě před revolucí. O šetrném stavebnictví si s panem Brotánkem povídala redaktorka Adéla Denková.

Šéf evropských liberálů Verhofstadt: Střet zájmů? To není Babišův případ

U příležitosti sněmu Hnutí ANO přijel v březnu loňského roku do Prahy bývalý belgický premiér a současný šéf evropských liberálů v Evropském parlamentu (ALDE) Guy Verhofstadt. EurActiv byl při tom a charismatického politika vyzpovídal. Témat bylo spoustu: vysoké ambice Evropské komise, které nesmí sklouznout k pouhému vydávání bílých a zelených knih, federalizace Evropy jako lék na současné bolístky a také často zmiňovaný střet zájmů českého ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše.

Michal Marek: Změna klimatu potrápí Česko hlavně nedostatkem vody

Česká veřejnost si kvůli častějším povodním a extrémním suchům uvědomuje, že klimatická změna není výmysl na papíře, ale že skutečně existuje a probíhá. Zájem o problematiku roste zejména mezi mladou generací. Klimatická změna ovlivňuje i Českou republiku. „Pokud dojde k tomu, že letošní zima nebude bohatá na sníh, můžeme si být jistí, že příští rok bude mít Česko skutečně vážné potíže s dostupností vody,“ uvedl v rozhovoru pro EurActiv ředitel brněnského Centra výzkumu globální změny CzechGlobe prof. Michal V. Marek.

Britská velvyslankyně: Lidé k nám mají jezdit za prací, ne kvůli dávkám

Britský premiér David Cameron chce reformovat EU, aby se v ní Britům lépe žilo. Největší obavy vzbuzuje jeho snaha omezit sociální dávky pro migranty z EU. Podle britské velvyslankyně v České republice Jan Thompson tím ale nemá dojít k ohrožení volného pohybu v EU, který si Britové cení. „Chceme pouze zajistit, aby k námi lidé jezdili kvůli práci a nikoliv kvůli sociálním dávkám,“ řekla redaktorkám EurActivu v rozhovoru, který proběhl krátce před koncem loňského roku.

Kristýna Zelienková: ANO opomíjí naši provázanost s Evropou

Hnutí ANO Andreje Babiše chybí vnitřní debata o EU. Hnutí se až příliš soustředí na domácí politiku, kterou ale nevnímá v souvislostech a potřebném kontextu. V zajímavém rozhovoru, který se točil kolem aktuálních témat v čele s migrační krizí, si o tom s EurActivem povídala poslankyně zvolená za ANO Kristýna Zelienková.

Šéf Amnesty International: Bojím se, že vláda nebere diskriminaci Romů vážně

O předsudcích české společnosti vůči Romům a s tím spojené hluboko zakořeněné diskriminaci a neochotě místních politiků s tím cokoliv dělat jsme si na jaře loňského roku povídali s generálním tajemníkem mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International Salilem Shettym, který přijel na několik dnů do České republiky.

EurActiv.cz