Výsledek německých voleb ponechal EU v nejistotě

Vidina velké koalice zvyšuje obavy z politické nestability v Německu, což by mohlo mít dopad na klíčová témata EU. Větší jistota ale bude panovat v oblastech Turecka a REACH.

Jednou z možných volebních konstelací v Německu je velká koalice SPD a CDU/CSU. Zásadně odlišné názory na klíčové politické otázky budou vládě způsobovat problémy v silném vedení Německa, o Evropě ani nemluvě. V souvislosti s tím, že EU zažívá krizi ekonomickou i krizi identity, je nejasné, co může oslabené Německo znamenat pro horká témata jakými jsou Lisabonská strategie, ústavní smlouva a další rozšíření.

Témata:

Německé vedení EU

Ať už bude vytvořena jakákoli vláda, je jasné, že koaliční vyjednávání potrvá několik týdnů, kdy se Německo bude soustředit především na sebe. Experti předpokládají, že v případě velké koalice vnitřní rozpory o kontroverzních tématech ponechají málo prostoru pro horká témata na úrovni EU.

Lisabonská strategie

Němečtí voliči vyjádřili jasné „Ne“ neoliberální agendě konkurenceschopnosti, jak ji navrhli konzervativci a liberálové za podpory průmyslu. I když Schröderova vláda zahájila ekonomické reformy, opozice slíbila jít mnohem dále na cestě liberalizace a reforem trhu práce. Většina Němců dala podporu levicovým stranám, což znamená signál k zastavení dalekosáhlých reforem a zklamání pro ty, kdo doufali v silné německé vedení v implementaci neoliberální podoby Lisabonské strategie.

Pokud bude vytvořena „jamajská“ koalice CDU/CSU, FDP a Zelených, mohlo by dojít k více shodám. „V otázkách ekonomické politiky se volební programy těchto stran docela překrývají“, řekl Jannis Emmaouilidis z Centra aplikovaného politickému výzkumu (CAP). 

Lídři businessu, kteří možná doufali v zázračnou konstelaci Merkelové a Sarkozyho po francouzských volbách v roce 2007, která zaujme silné vedení v reformní agendě EU, budou téměř jistě zklamáni.

Rozšíření

Vidina tureckého členství v EU vypadá po výsledku voleb pozitivněji. Je nepravděpodobné, že nyní CDU, ať už v jakékoli koalici, bude moci trvat na svém přístupu „privilegovaného partnerství“ spíše než na plném členství Turecka.

Evropská politika

Všechny německé strany jsou převážně proevpropské, jakákoli vláda tedy bude pokračovat v tomto postoji. „V případě politiky vůči EU by v případě velké koalice těžko došlo k nějakým změnám. Pravděpodobně by to vedlo k vytvoření ministerstva pro evropské záležitosti,“ říká Bernd Hüttenmann z Evropského hnutí v Německu.