Vrcholné jednání EU-Turecko by se mohlo uskutečnit ještě na jaře

Turecko a EU

© Pixabay

Ze tří miliard eur určených na pomoc syrským uprchlíkům v Turecku už byla vyplacena více než polovina. Vztahy EU a Ankary ale váznou kvůli stavu demokracie v zemi a nyní i kvůli turecké vojenské operaci na severu Sýrie.

Schůzka na nejvyšší úrovni mezi představiteli Evropské unie a Turecka by se mohla uskutečnit letos, později na jaře. Po dnešní diskusi Evropské komise o vztazích s Tureckem a o evropské podpoře syrských uprchlíků pobývajících na tureckém území, to novinářům řekla komisařka pro spravedlnost Věra Jourová.

Turecko, dlouholetý kandidát členství v evropském bloku, je pro Unii klíčovou zemí při zvládání migrační krize. Dohoda z března 2016 prakticky zastavila příchody migrantů do Řecka přes moře z Turecka a následně také pohyby na takzvané balkánské trase. Součástí dohody je výrazná pomoc Evropské unie zaměřená na zlepšování situace syrských uprchlíků, kteří zůstávají na tureckém území.

Jourová dnes uvedla, že ze tří miliard eur (asi 75 miliard Kč) už bylo 1,85 miliardy eur (přes 46 miliard Kč) vyplaceno na 72 konkrétních projektů. Unie nedává peníze na podporu syrských uprchlíků turecké vládě, ale přímo financuje aktivity organizací, které v uprchlických táborech pracují.

Zbytek prostředků bude podle Jourové vyplacen – v závislosti na konkrétních projektech – do konce letošního roku. Komise dnes podle Jourové potvrdila svůj závazek pokračovat s další tranší za stejných podmínek jako dosud.

Součástí dohody mezi EU a Tureckem o migraci bylo i obnovení roky zamrzlých přístupových rozhovorů Bruselu s Ankarou. Oteplení vzájemných vztahů ale rychle skončilo po nepodařeném pokusu o vojenský puč v Turecku a následné tvrdé reakci ze strany prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. EU stále silněji kritizuje rostoucí turecké nerespektování demokratických principů a vlády práva.

Mluvčí komise Margaritis Schinas prohlásil, že komisaři dnes vyslechli také informaci šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové o vývoji turecké vojenské operace kolem severosyrského Afrínu.