Vražda maltské novinářky otřásá vládou. Na čem pracovala a jaké okolnosti doprovází vyšetřování?

© European Union, 2019

Maltský premiér čelí kritice kvůli vyšetřování vraždy maltské novinářky, které se týká i vysokých státních činitelů.

Evropský parlament ve svém dnešní usnesení vyjádřil hluboké znepokojení ohledně vyšetřování vraždy maltské novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. Změnu by podle něj mohla přinést rezignace maltského premiéra Josepha Muscata. Ten již dříve uvedl, že v lednu chce ze své funkce odstoupit.

Daphne Caruanovou Galiziovou zabil výbuch bomby v autě před jejím domem 16. října 2017. Investigativní novinářka se věnovala korupčním kauzám na ostrově více než 30 let.

Novinářka byla také jednou z hlavních kritiček bývalého maltského eurokomisaře pro zdraví a bezpečnost potravin Johna Dalliho, který byl zapleten do lobbingového skandálu s tabákovým průmyslem, kvůli kterému přišel o křeslo komisaře v roku 2012.

Jednou z největších kauz, o kterých novinářka psala na svém blogu, byla kauza Panama Papers, která otřásla celou Evropou. Na svém blogu kritizovala hlavně maltskou Stranu práce a její podporovatele.

Caruanová Galiziová odhalila, že hned několik společností se sídlem v Panamě mělo přímou vazbu na maltskou vládu. Jednou z klíčových osob účinkující v kauze je i manželka nynějšího premiéra Josepha Muscata (Strana práce, S&D). Michelle Muscatová vlastnila společnost Egrant, která ve spolupráci s vládnoucí rodinou Alijevů v Ázerbájdžánu směrovala finanční prostředky ze zakavkazské země na Maltu. Muscatová ale všechna obvinění popřela.

Caruanová Galiziová díky uniklým dokumentům odhalila další spolupracovníky blízké Muscatovi, a to ministra  pro cestovní ruch Konrada Mizziho, ministra hospodářství Chrise Cardonu a vedoucího úřadu vlády Keitha Schembriho, kteří se údajně offshore podnikaní podíleli.

Zrušená policejní ochrana

Kvůli svým textům byla Caruanová Galiziová častým terčem výhrůžek, a proto byla dlouhodobě pod policejní ochranou. V roce 2013, kdy vládu převzala Strana práce, byla ale policejní ochrana úplně zrušena. Na základě toho rodina Caruanové Galiziové požádala vládu o vyšetřování, zda odstranění policejní ochrany nedopomohlo k jejímu úmrtí. Takové vyšetřování však ještě nebylo zahájeno. Vláda své kroky obhajuje škrty v policejní ochraně a snížením rozpočtu.

Po vraždě novinářky zadržela maltská policie několik lidí – George a Alfreda Degiorgiovi a Vince Muscata (jmenovec premiéra Muscata). Všichni tři stále čekají na rozsudek. Rodina Caruanové Galiziové je však s celým procesem nespokojená a obviňuje vládu z toho, že případ zpolitizovala.

„Je nám jasné, že tihle tři muži, kteří byli dosud obžalovaní, jsou jednoduše jenom zprostředkovatelé objednaní třetí stranou,“ vyjádřil se manžel zavražděné novinářky. Rodina je nadále přesvědčena o tom, že právě vládnoucí Strana práce blokuje vyšetřování. Mluvčí premiéra ale pro CNN uvedl, že premiér „vždy přijal nezbytná rozhodnutí k tomu, aby země pokračovala ve vyšetřování.“

Opoziční poslanec Adrian Delia (PN, EPP) nařkl vládu, že si byla „plně vědoma toho, co se děje, a je proto přinejmenším vinna za to, že situace vyvrcholila do fáze, kdy byla novinářka zavražděna.“

V EU zavraždili dalšího novináře. Kam kráčíš, svobodo médií?

Na území Evropské unie došlo už ke třetí vraždě novináře za poslední rok. V Bulharsku našli tělo Viktorije Marinovové, která psala mimo jiné o korupci v oblasti evropských fondů. Má EU na to potlačit další omezování médií a novinářské práce?

Taxikář, který údajně měl být prostředníkem mezi zprostředkovateli a objednávatelem, byl zproštěn obvinění 25. listopadu 2019 výměnou za informace o celé kauze. Z objednání vraždy obvinil obchodníka Yorgena Fenecha. Fenech byl 20. listopadu 2019 zadržen a obžalován z vraždy, on sám ale obvinění popírá a chce spolupracovat s policií.

Fenech je majitelem široké sítě kasin a hotelů na Maltě. Byl také ředitelem energetické společnosti Electrogas, která vyhrála vládní tendr na vybudování elektrárny na Maltě. Caruanová Galiziová několikrát poukázala na Fenechův  byznys, před svou smrtí popsala například spojitost mezi Schembrim, Mizzim a Fenechovou společnosti 17 Black Limited v Dubaji. Schembri a Mizzi podle jejích zjištění údajně od společnosti získali 2 miliony dolarů za blíže nespecifikované služby.

Fenech okamžitě po zadržení obvinil Keitha Schembria ze spolupráce. Ten ihned rezignoval ze své funkce šéfa úřadu vlády a popírá jakékoliv obvinění směrované proti němu. Policie vyslýchala také Mizziho a Cordonu. Oba na svůj post rezignovali, ale Cordonovi byl rezort navrácen.

Po zadržení Fenecha vyšlo do ulic Valletty několik tisíc lidí a protesty se konají téměř denně. Jedním z hlavních cílů je přinutit premiéra Muscata, aby odstoupil z funkce.

Mezinárodní odezva

Po smrti Caruanové Galiziové se skupina 45 novinářů zastupujících 18 zpravodajských organizací z 15 zemí rozhodla pokračovat v její práci a vytvořila The Daphne Project. Jedním z úspěchů tohoto projektu bylo odhalení spojení maltské banky Pilatus s italskou mafií a Ázerbajdžánem, což vedlo následně k bankrotu banky.

Rada Evropy v reakci na vraždu a následné vyšetřování vydala zprávu, ve které vyjádřila silné pochybnosti o maltské vládě.

vropská unie zase požadovala okamžité nezávislé vyšetřování vraždy. Eurokomisařka Věra Jourová, která měla tehdy na starosti agendu spravedlnosti, v roce 2018 navštívila Maltu a setkala se s hlavními vyšetřovateli. Jourová vyzvala ministra spravedlivosti Owena Bonniciho, aby „vyšetřování dospělo ke konci bez žádných politických vlivů.“ Jourová také pohrozila, že pokud Malta neimplementuje reformy soudní moci, může proti ní být spuštěn článek 7 Smlouvy o EU.

Evropský parlament schválil letos v březnu zformování delegace, která zkoumá stav právního státu na Maltě, ale i na Slovensku.

„Přišli jsme na Maltu s hlubokými obavami a s hlubokými obavami také odcházíme. Právní stát je pod tlakem, zločiny nejsou trestány, je zde všudypřítomná korupce, novináři jsou zastrašováni a obtěžováni, právo na shromažďování bylo omezeno a politika poklesla do toxického bipartismu. Malta je součástí Evropy, co ovlivňuje Maltu, ovlivňuje Evropu. Proto musí Evropa tuto situaci pečlivě sledovat a usilovat o dalekosáhlé ústavní reformy na Maltě,“ okomentovala tehdy návštěvu Malty šéfka delegace Sophie in’t Veldová.

„Situace s právním státem na Maltě je šokující. Jsme svědky korupce, beztrestnosti a vraždy. Viděli jsme šéfa úřadu vlády, který byl zapojen do vraždy novinářky. A vidíme předsedu vlády, který se chová, jako by se nic nedělo, fungovalo jako obvykle, a který je stále ve funkci. To je nepřijatelné,“ vyjádřil se k situaci Jeroen Lenaers z Evropské lidové strany.

Reakci EU zhodnotil novinářčin syn Matthew negativně. „Ze strany Evropského parlamentu tady byl určitý tlak na Maltu, ale celková reakce Unie byla slabá. Jsem zklamaný,“ řekl pro Guardian.