Irové oznámí datum referenda do konce českého předsednictví

Zdroj: CreativeCommons.org

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra včera jednal v irském Corku s irským ministrem zahraničí Micheálem Martinem o Lisabonské smlouvě. Z krátkého jednání vyplynulo, že Irsko by mělo oznámit termín referenda do konce českého předsednictví, s tím, že by irští občané měli hlasovat do konce funkčního období Barrosovy Komise tj. do konce října.

Vicepremiér pro Evropské záležitosti Alexandr Vondra včera jednal s irským ministrem zahraničí Micheálem Martinem v jeho domovském městě Corku. Hlavním tématem asi hodinové schůzky byla Lisabonská smlouva a právní záruky, které Irsko obdrží od ostatních členských států v citlivých oblastech, jako jsou daně, neutralita nebo morálně-etické záležitosti (potraty) a počet členů Komise . Okrajově se diskuse týkala i ekonomické krize a transatlantických vztahů.

Na prosincovém summitu Evropské rady se hlavy členských států a vlád zavázaly poskytnout Irsku záruky v oblastech, z nichž měli irští občané v souvislosti s Lisabonskou smlouvu největší obavy, a proto volili v červnovém referendu proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Irská vláda na oplátku přislíbila svolat druhé referendum ještě před koncem funkčního období Barrosovy Komise tedy do konce letošního října.

Během českého předsednictví by podle Vondry mělo dojít k finalizaci konečné podoby těchto záruk a očekává se i vyhlášení termínu druhého referenda v Irsku. Micheál Martin uvedl, že irská vláda zatím o datu referenda nerozhodla, nicméně schválení Lisabonské smlouvy má její plnou podporu. Irský ministr zahraničí dále řekl, že Irové budou v souvislosti se zárukami intenzivně spolupracovat s českým předsednictvím.

Alexandr Vondra zdůraznil, že na Irsko není vyvíjen žádný nátlak a je zcela na irské vládě jak bude postupovat. Micheál Martin na oplátku řekl, že českou podporu „velmi vítá“. Podle vicepremiéra Vondry se nyní jedná především o znění textu, „který by měl obsahovat právní záruky a o němž by měla Evropská rada rozhodnout“ a to opět do konce českého předsednictví.

V souvislosti s termínem druhého irského referenda se minulý týden objevily spekulace, že by se mohlo konat ještě v červnu. Ke dřívějšímu svolání referenda vyzvala vládu i nejsilnější irská opoziční strana Fine Gael. Včerejší slova irského ministra zahraničí však nesvědčí o tom, že by tato možnost byla pravděpodobná. Micheál Martin také pochybuje o možnosti spojení voleb do Evropského parlamentu se druhým referendem o Lisabonské smlouvě.

Lisabonská smlouva vstoupí v platnost až po té, co ji ratifikují všechny členské státy. Parlamenty 25 členských států ji již schválily. V Polsku chybí podpis prezidenta a v Německu smlouvu začal minulý týden projednávat ústavní soud. Je možné, že v ČR o Lisabonské smlouvě rozhodně již zítra Poslanecká sněmovna, která má její projednávání na programu.