Von der Leyenová: Jourová odvedla v končící Komisi excelentní práci

[© European Union, 2019]

Evropský parlament dnes rozhodl o časovém harmonogramu jednotlivých kol „grilovaní“, kterým budou podstupovat kandidáti na budoucí komisaře od konce září do 8. října. Česká zástupkyně Věra Jourová by před europoslance měla předstoupit předposlední den.

Budoucí česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která se má zabývat dohledem nad hodnotami Evropské unie a nad transparentností, bude mít slyšení před europoslanci 7. října. Rozhodl o tom dnes Evropský parlament, který stanovil časový plán slyšení jednotlivých členů budoucí Evropské komise.

Jourová bude odpovídat na dotazy poslanců dvou parlamentních výborů, a to výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a výboru pro ústavní záležitosti (AFCO), který sleduje mimo jiné procesy evropské integrace a dodržování unijních smluv. „Grilování“, jak se parlamentním slyšením kandidátů na funkce v Evropské komisi říká, začne ve 14:30 a potrvá tři hodiny.

https://twitter.com/Europarl_CS/status/1174681704432381954

Nová šéfka Komise Ursula von der Leyenová, která dnes ve Štrasburku jednala se šéfy parlamentních skupin mimo jiné o budoucích portfoliích, označila rozhovory za konstruktivní a pozitivní.

Von der Leyenová o Jourové při její nominaci řekla, že předvedla excelentní práci v končící komisi Jeana-Clauda Junckera, kde má na starosti ochranu spotřebitelů a spravedlnost. Reagovala tak na otázky novinářů, kteří naráželi na spojení české komisařky s českým premiérem Andrejem Babišem, třeba v souvislosti s českou mediální scénou či s auditními zprávami o možném střetu Babišových zájmů při čerpání unijních fondů.

Jourová v boji o portfolia. Co měli eurokomisaři Špidla nebo Füle na starosti v minulosti?

Českou zástupkyní v nově složené Evropské komisi by se i podruhé měla stát Věra Jourová. Češi usilují o jedno z ekonomických portfolií, v minulosti měli na starosti především sociální a spotřebitelská témata.

Harmonogram „grilování“

Zástupci politických skupin EP dnes rozhodli o tom, které výbory a v jakých dnech jednotlivé designované komisaře vyslechnou. Jako první přijde v pondělí 30. září na řadu slovenský místopředseda Komise Maroš Šefčovič, v první tři říjnové dny se budou výbory dotazovat šesti komisařů denně.

Ve stejný den jako Jourová bude odpovídat europoslancům příští šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Poslední den slyšení 8. října pak přijdou na řadu tři nejmocnější místopředsedové komise: Margrethe Vestagerová, Frans Timmermans a Valdis Dombrovskis.

Aby se celá Komise mohla začátkem listopadu ujmout funkcí, musí ji na říjnovém zasedání ve Štrasburku schválit plénum europarlamentu.

Infografika: Známe nové složení Evropské komise. Jourová bude místopředsedkyní

Nově zvolená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představila 10. září 2019 složení týmu komisařů. Pokud je schválí Evropský parlament, dne 1. listopadu se kolegium chopí úřadu.

Návštěva nové šéfky Komise ve Štrasburku

Von der Leyenová dnes ve Štrasburku hovořila se šéfy skupin a předsedou EP Davidem Sassolim. Řada europoslanců dávala v minulých dnech najevo, že chce šéfku EK přesvědčit, aby změnila názvy či rozdělení některých portfolií. Německá politička po jednání novinářům nechtěla sdělit, zda na sporná témata došlo. Diskuse se podle ní týkala hlavně priorit EK.

„Společně se zaměříme na velká témata, která chceme prosazovat. Je to hlavně evropský zelený úděl, digitalizace EU a silnější Evropa ve světě,“ přiblížila výstup z jednání von der Leyenová.

Předsedkyně Komise si za kontroverzním názvem portfolia stojí

Nastupující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se nehodlá vzdát kritizovaného pojmenování „ochrana evropského způsobu života“, které zvolila pro portfolio spojené mimo jiné s migrací.