Při výběru eurokomisařů je nejdůležitější jejich kompetence a je tak třeba, aby měli zkušenosti z vysoké politiky na úrovni bývalých premiérů, ministrů či jejich náměstků či z vysokých pozic v unijních institucích. Na tiskové konferenci v Bruselu to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.
Von der Leyen také zdůraznila potřebu vyváženosti svého nového týmu, ať již geografickou či pokud jde o počet mužů a žen.
Členské státy už do Bruselu poslaly všechny nominace na nové eurokomisaře, předsedkyně Komise tak nyní může začít rozhodovat o rozdělení portfolií. Mezi nominovanými je 17 mužů a devět žen včetně jí samotné. Bulharsko jako jediné dalo šéfce unijní exekutivy na výběr a nominovalo muže a ženu.
„Nejdůležitější kritérium jsou kompetence,“ řekla šéfka unijní exekutivy na tiskové konferenci, kde představovala závěrečnou zprávu týkající se strategického dialogu o budoucnosti zemědělství EU.
„Dalším kritériem je zeměpisná vyváženost, ale i vyváženost politická a rovněž vyváženost související s rozmanitostí,“ dodala Ursula von der Leyen. Zeměpisná rovnováha má být rozdělením klíčových portfolií rovnoměrně mezi země na severu, jihu a západě a východě Evropy. Politická vyváženost pak znamená, že by v Komisi měly být reprezentovány všechny hlavní evropské politické strany podle toho, jak uspěly v nedávných volbách.
„Evropská komise by měla reprezentovat obyvatele Evropské unie, přičemž polovinu z nich tvoří ženy,“ prohlásila šéfka unijní exekutivy. „Celý svůj politický život jsem bojovala za to, aby vysoké pozice zastávalo více žen,“ dodala s tím, že kdyby požadavek na ženu-kandidátku v dopisech jednotlivým členských státům nezmínila, nebyla by mezi nominovanými téměř žádná.
„Celý proces i nadále pokračuje, ještě jsem neviděla všechny potenciální kandidáty, jsem ale v kontaktu se všemi zeměmi,“ doplnila.
Kdy mají být jména komisařů a jejich portfolia oznámena, zatím není jasné, spekuluje se ale o příští středě 11. září.
K ženským kandidátkám přibyla Rumunka
Šéfka unijní exekutivy již v červenci požádala členské státy, aby do nové Komise navrhly vždy muže a ženu, aby si z dvojice mohla vybrat a aby následně měla v Komisi rovnocenné zastoupení obou pohlaví. Se dvěma jmény ale přišlo jen Bulharsko. Navrhlo buď bývalou šéfku bulharské diplomacie Ekaterinu Zacharievovou, nebo někdejšího ministra životního prostředí Juliana Popova. Pravdou nicméně je, že všechny státy, až na jeden, své nominace se šéfkou Komise probíraly předem, teprve poté svůj návrh zveřejnily. Jedinou zemí, která bez konzultace s Bruselem jméno oznámila, bylo podle zdrojů ČTK Irsko. To nominovalo bývalého ministra financí Michaela McGratha.
V budoucí Komisi by tak měly být mezi ženami sama von der Leyen a bývalá estonská premiérka Kaja Kallas, která získala podporu prezidentů a premiérů zemí EU pro pozici šéfky unijní diplomacie a bude zároveň místopředsedkyní Komise.
Dále finská vláda nominovala na příští komisařku již na začátku července dlouholetou europoslankyni Hennu Virkkunen, Švédsko vysílá do Bruselu současnou ministryni pro evropské záležitosti Jessiku Roswall, Španělsko si pro post eurokomisařky zvolilo současnou místopředsedkyni vlády Teresu Riberu a Chorvatsko oznámilo, že jeho kandidátkou bude dosavadní eurokomisařka Dubravka Šuica. I Portugalsko oznámilo nominaci ženy – bývalé ministryně financí Mariy Luís Albuquerque.
A nakonec Rumunsko přistoupilo k výměně kandidáta za kandidátku. Oznámilo, že mění svou nominaci a namísto dříve oznámeného Victora Negrescua do unijní exekutivy posílá europoslankyni Roxanu Mînzatu.
Česko již dříve rozhodlo, že kandidátem na příštího českého eurokomisaře bude ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. V dosluhující Evropské komisi ČR zastupuje Věra Jourová.