Volba šéfa OSN: Bulharsko vyslalo do boje eurokomisařku Georgievu

volba šéfa OSN

Kristalina Georgieva, zdroj: Evropská komise

Páté kolo volby nového generálního tajemníka OSN zamíchalo kartami. Po neúspěchu generální ředitelky UNESCO Iriny Bokovové z Bulharska ji v příštím kole hlasování nahradí místopředsedkyně Komise pro rozpočet Kristalina Georgieva.

V pondělí proběhlo páté kolo tajného hlasování o post generálního tajemníka OSN, které na první příčce potvrdilo bývalého portugalského premiéra a vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Antónia Guterrese. Na druhé místo poskočil bývalý srbský ministr zahraničních věcí Vuk Jeremić a o jednu příčku si pohoršil slovenský kandidát Miroslav Lajčák, který obsadil třetí místo.

Pondělní hlasování však také přineslo změnu v nominacích. Bulharsko vsadilo na jiného koně poté, co jeho dosavadní kandidátka Irina Bokovová skončila šestá. Úspěch nezaznamenala ani v nedávném čtvrtém kole, kdy byla pátá. Začalo se proto spekulovat o možné nominaci místopředsedkyně Evropské komise pro rozpočet Kristaliny Georgievy. Dnes nahrazení Bokovové potvrdil bulhraský premiér Bojko Borisov.

„Myslíme mi, že to bude úspěšnější nominace,“ řekl podle informací agentury Reuters tamní premiér na vládním zasedání. Zatím není jasné, co bude s nominací Bokovové, která se boje o křeslo nového generálního tajemníka nechce vzdát.

„S druhým kandidátem by se Bulharsko mohlo stát terčem posměchu,“ uvedla včera s tím, že nevidí důvod, proč by se měla v případě jmenování Georgievy rozhodnout pro stažení vlastní nominace.

Jak hlasují stálí členové?

Příští kolo hlasování se uskuteční 5. října a po něm bude jasnější, jaké kandidáty preferují stálí členové Rady bezpečnosti s právem veta – USA, Rusko, Čína, Velká Británie a Francie. V dalším kole totiž bude stálá pětka odevzdávat hlasy na barevných papírkách, zatímco deset nestálých členů zůstane u dosavadních bílých. Mělo by se tak ukázat, kteří kandidáti by mohli být vetováni, a nemají tak šanci na vítězství.

Rusko dlouhodobě podporuje myšlenku, podle které by novým generálním tajemníkem měl být zástupce východní Evropy. Z tohoto regionu totiž na rozdíl od těch ostatních zatím nepocházel ani jeden generální tajemník.

Východoevropských kandidátů ale více – kromě Lajčáka ze Slovenska to je také Vuk Jeremić a po dnešku Kristalina Georgieva. Jeremić však bude s největší pravděpodobností vetován Spojenými státy, kterým se nelíbí jeho negativní postoj k nezávislosti Kosova a nacionalistický projev.

Za favorita na vítězství je považován Guterres, kterému by mohl pomoci spor na půdě OSN mezi Washingtonem a Moskvou kvůli konfliktu v Sýrii. Spojené státy by totiž mohly vetovat kandidáta z východní Evropy a Rusko Susan Malcorra z Argentiny, která je jedničkou pro USA a v pondělním hlasování skončila čtvrtá.

Kdo usedne do křesla generálního tajemníka po Korejci Pan Ki-Munovi, by mohlo být jasné už koncem října.

S využitím EurActiv.com/EurActiv.sk.