Vojáci by se měli po Evropě pohybovat rychleji, počítá s tím nový plán Komise

vojáci EU

@ Shutterstock.com

NATO již delší dobu tlačí na EU, aby zajistila rychlejší a snadnější přesuny vojenských sil po Evropě. Komise dnes odpověděla akčním plánem.

Členské státy EU by měly mít do poloviny letošního roku jasno, co je přesně potřeba udělat ke snazšímu přemísťování vojenské techniky napříč Evropou. Komise následně do roku 2019 určí ty části evropské dopravní sítě, které jsou vhodné pro vojenskou přepravu, včetně případné modernizace infrastruktury, třeba mostů. Prioritní projekty by měly mít možnost dodatečné finanční podpory v příštím dlouhodobém unijním rozpočtu po roce 2020.

Společná evropská obrana je tady. Přinese investice za miliardy a silnější armády. Více >>>>

Plán na zlepšení „vojenské mobility“ dnes představila komisařka pro dopravu Violeta Bulcová. Na snazší přepravu vojáků a techniky po Evropě tlačí Severoatlantická aliance, především kvůli potřebě případného rychlého posilování jednotek ve východní Evropě.

NATO tam jako reakci na ruské chování z posledních let už rozmístilo několik tisíc vojáků, v případě potřeby by je ale měly další síly dokázat rychle podpořit.

Svrchovanost států bude vždy respektována

Evropská komise nyní podle Bulcové také zkoumá možnosti efektivnějších a jednodušších celních formalit pro vojenské operace a posoudí potřebu sjednotit pravidla pro přepravu nebezpečných vojenských materiálů.

Tomáš Weiss: Spolupráce EU v obraně pomůže ušetřit. Více >>>>

Komise dnes zdůraznila, že při následné realizaci kroků bude vždy respektována územní svrchovanost států EU i vnitrostátní rozhodovací postupy.

Věc má být koordinována také prostřednictvím nové trvalé strukturované spolupráce členských zemí bloku v obranné oblasti (PESCO). Dnešní „akční plán“ komise musí nejprve potvrdit členské státy EU.

Ministři obrany schválili 17 projektů v rámci PESCO. ČR chce stát v čele tří z nich. Více >>>>