Vláda schválila finanční injekci na pomoc uprchlíkům

premiér Bohuslav Sobotka; zdroj: ShutterStock.com; autor: yakub88

Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky na svém dnešním zasedání schválil mimořádný finanční příspěvek na pomoc třetím zemím, ze kterých do Evropy proudí tisíce migrantů. Finanční pomoc obdrží také státy, přes které migranti přecházejí. V letošním roce se bude podle premiéra jednat o 105 milionů korun, v roce 2016 půjde o dalších 68 milionů korun. Vláda o tom bude informovat předsedu Evropské komise Jean-Claudea Junckera.

Vláda se na dnešním zasedání rozhodla navýšit příspěvek do fondů a institucí, které mají pomoct s řešením migrační krize. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) poputuje ještě v letošním roce do zemí původu a tzv. tranzitních zemí 105 milionů korun. Dalších 68 milionů korun je vyčleněno pro příští rok.

O navýšení finanční pomoci bude premiér Sobotka informovat Evropskou komisi v dopise určeném pro jejího předsedu Jean-Clauda Junckera.

Sobotkův kabinet chce podpořit svěřenecké fondy EU pro Blízký východ, západní Balkán a Afriku a také humanitární aktivity Světového potravinového programu, zajišťujícího potravinovou a nutriční pomoc pro 4 miliony Syřanů a 1,3 miliony syrských uprchlíků v Jordánsku a Libanonu, a Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Sýrii.

Podle informací Ministerstva zahraničních věcí bude příspěvek ČR ve výši 136 milionů korun do Svěřeneckého fondu MADAD uhrazen ve dvou splátkách. Do konce letošního roku bude zaslána první část ve výši 68 milionů korun, zbývající část bude uhrazena v roce 2016. Do Svěřeneckého fondu pro Afriku pošle Česko částku 16 milionů korun v letošním roce, čímž se stane jeho zakládajícím členem. Do Světového potravinového programu bude uvolněna částka ve výši 16 milionů korun a pro UNHCR přibližně 5 milionů korun.

„V porovnání s rokem 2014 se letošní výdaje poskytované na migrační krizi zvýší celkem o 292 milionů korun,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

„Prostředky, které jsme dnes schválili, vydáváme proto, aby v místech, jako je Jordánsko, Libanon, Turecko a Sýrie, měli uprchlíci podmínky, v nichž budou moct existovat,“ řekl novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Česká republika se tak podle něj řídí principem pomáhat v zemích původu, který považuje za nejefektivnější způsob, jak omezit příchod migrantů do Evropy.

Podle premiéra Sobotky by jednorázové navýšení pomoci uprchlíkům nemělo zvýšit schodek státního rozpočtu. Prostředky se podařilo získat úsporami na ministerstvu vnitra na Úřadu vlády.

„Jsem přesvědčen, že tento krok ukazuje, že naše země je solidární a aktivně pomáhá,“ uvedl premiér na tiskové konferenci po skončení jednání vlády.

Česko hodlá dále poskytnout odborníky, technické vybavení a finanční prostředky pro mise a projekty agentury Frontex a EASO a do konce roku vyslat 20 českých policistů, kteří budou působit na slovinské hranici. Pět desítek policistů již působí na maďarském území.

Od minulého roku stoupl počet českých policistů na operace Frontex, v niž působí 40 Čechů. Česko také nominovalo 15 odborníků do hotspotů v Řecku a Itálii. „Tito lidé jsou již v Itálii, v Řecku zatím není kde působit,“ řekl EurActivu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Podle Chovance se ve většině případů jedná o zaměstnance ministerstva vnitra, kteří prošli odborem azylové a migrační politiky. „Jsou to lidé jazykově vybavení a se znalostí evropského práva v této oblasti a také procedur, kterými se azylová politika Evropy řídí,“ dodal.

Migrační krizí se bude zabývat summit EU a afrických zemí, který proběhne příští týden v maltské Vallettě.

Autor: Lucie Bednárová