Vláda neumí čelit korupci, myslí si Češi

korupce

@ Wikimedia Commons

Evropané vnímají korupci jako jeden z největších problémů, což potvrzuje i česká veřejnost. Podle Transparency International by to vlády měly řešit, jinak se protikorupčních kampaní chopí populisté.

Populisté se snaží zaujmout veřejnost tím, že hovoří o zkorumpovanosti vládnoucích elit. Evropská unie se sice proti korupci snaží bojovat, podle Transparency International (TI) by ale měla ještě přitvrdit.

Podle ředitele bruselské kanceláře TI Carla Dolana musí Unie podporovat dlouhodobou a viditelnou protikorupční politiku. Populistickým politikům tak může vzít jejich argumenty, kterými si získávají voliče, dodává.

Na obavu lidí z korupce upozorňuje Transparency International ve své poslední studii Globální barometr korupce. Při sestavování se dotazovala téměř 60 tisíc občanů Evropy a střední Asie na jejich zkušenosti s korupcí.

Pro třetinu respondentů je korupce jedním z největších problémů, kterým jejich země čelí. Další problém spočívá v tom, že podle více než poloviny Evropanů není jejich vláda schopná korupci čelit. Myslí si to i 67 % Čechů.

„Korupce je závažným problémem v Evropě i střední Asii. Mnoho občanů EU vidí, jak bohatí lidé a politici deformují systém ve svůj prospěch,“ hodnotí situaci předseda mezinárodní správní rady TI José Ugaz. Populisté pak na tomto základě mohou stavět své kampaně.

Pomoci může registr lobbistů a ochrana informátorů

Ředitel české kanceláři TI David Ondráček dodává, že korupce se již nemusí pohybovat za hranicí zákona. „Korupce mění formu, vlivné skupiny už nepotřebují porušovat zákon, ony si prosadí úpravu pravidel hry a drží zdání legálnosti. To lidi cítí, vadí jim dvojí metr a beztrestnost vybraných. Ale mají pocit, že to sami příliš změnit nemohou,“ uvádí Ondráček na stránkách české TI.

Problém mohou představovat i lobbisté, kteří ovlivňují rozhodování politiků. Podle TI by měly vlády nastavit transparentní pravidla pro lobbing včetně veřejného registru lobbistů.

Studie se dále snaží upozornit na přínos tzv. whistleblowerů, tedy informátorů, kteří mohou odhalovat korupční kauzy politiků. Tito informátoři by měli být podle TI chráněni evropskými zákony, aby nedocházelo k jejich trestnímu stíhání, jako tomu bylo například v kauze Luxleaks.

Novináři odhalili, že lucemburské úřady nabízely nadnárodním firmám výhodné daňové podmínky. Více >>>>

Podle TI vlády korupci dostatečně neřeší a měly by na tom zapracovat. „Je těžké odstranit pevně zakotvené zkorumpované elity a oligarchy z vrcholu pyramidy. Ale viděli jsme, že je to možné, pokud se lidé semknou a požadují od svých představitelů vyšší standard a soudní cestou je tlačí k zodpovědnosti,“ radí představitel TI Ugaz. Studie však dokazuje, že polovina dotázaných lidí si myslí, že v souvislost s korupcí nemohou nic změnit.

Podplácení odsuzují i Češi. Na druhou stranu se až 9 % českých respondentů přiznalo, že se za poslední rok dopustili úplatku za veřejné služby.