Vláda ČR uznala nezávislost Kosova

Zdroj: CreativeCommons.org; Autor: timtom.ch

Vláda České republiky na svém včerejším zasedání v Teplicích nečekaně uznala samostatný kosovský stát.

K uznání samostatnosti Republiky Kosovo došlo na návrh ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, který uvedl v této souvislosti uvedl: „Vývoj byl takový, že se Kosovo osamostatnilo. A my s tímto faktem musíme pracovat a uznat realitu, která se stala. Obzvlášť když máme v této oblasti přes 500 našich lidí.“

Tímto aktem dochází k navázání diplomatických styků mezi Českou republikou a Republikou Kosovo. Také současná Styčná kancelář České republiky při UNMIK v hlavním městě Kosova, v Prištině, dozná změn. Bude z ní vytvořeno Velvyslanectví České republiky v Kosovu.

Členové vlády ČR se včera otázkou uznání nezávislosti Kosova zabývali i přesto, že tato problematika nebyla na programu jednání. Důvodem uznání samostatné Republiky Kosovo je snaha zajistit „dlouhodobou stabilizaci a demokratický rozvoj“ západního Balkánu. Česká republika chce tak i nadále vést „aktivní politiku“ v této oblasti.

Kosovský premiér Hashime Thaçi vyhlásil nezávislost Kosova 17. února tohoto roku. Srbsko okamžitě označilo tento krok z protiprávní a vyslovilo obavy, že se bude opakovat násilí, které doprovázelo rozpad Jugoslávie. Srbský prezident Boris Tadić tehdy prohlásil, že „udělá vše pro anulování nezákonného vyhlášení kosovské nezávislosti“. „Srbsko nikdy neuzná nezávislost Kosova. Srbsko vždy reagovalo a bude reagovat rozvážně, diplomatickým a právními prostředky, aby anulovalo tento krok,“ uvedl dále.

Uznáním nezávislosti Kosova se Česká republika stala 41. státem, který tak učinil. Z členských zemí EU v současné době samostatnost kosovské republiky uznalo dvacet států. Jedná se např. o Francii, Velkou Británii, Slovinsko, Německo, Finsko, Nizozemsko. Naopak proti jednostrannému vyhlášení nezávislosti Kosova je z členských států Unie např. Španělsko, Kypr či Slovensko.