Česko se sousedy plánuje nájezd na Junckerův balíček, kvůli energetické bezpečnosti

Jean-Claude Juncker; zdroj: Evropská komise

Posílit energetickou nezávislost vůči Rusku a využít k tomu evropské peníze? Visegrádským zemím takovou příležitost dává Junckerův investiční balíček. Česko a sousedé prý chtějí spolupracovat, aby získali co nejvíce prostředků na propojování energetických soustav, budování zásobníků nebo LNG terminálů. Píší o tom Financial Times.

Když budou země střední Evropy táhnout za jeden provaz, mohou získat slušnou částku na financování energetické infrastruktury. To by jim pomohlo zvýšit energetickou bezpečnost. Spoléhají na to alespoň představitelé Visegrádské skupiny, kteří chtějí společně usilovat o peníze z Junckerova investičního balíčku. Informuje o tom deník Financial Times.

Pro V4 může být Junckerův balíček zkouškou politické vyspělosti a schopnosti spolupracovat.

Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko prý chtějí navázat na úspěch z posledního summitu EU, který se zabýval právě energetikou a na kterém se středoevropským státům podařilo vyjednat zmírnění ambiciózního klimatického balíčku.

Teď země přemýšlejí, jak získat co nejvíce financí z 300miliardového investičního plánu, který předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představil před dvěma týdny. Směřovat by je chtěly do propojení plynových soustav, které by ulehčilo boj se závislostí na ruském plynu.

„Existuje zájem na této otázce spolupracovat,“ potvrdil Financial Times český velvyslanec při EU Martin Povejšil. Pokud se Visegrádské čtyřce povede vytýčit společné zájmy, může mít podle něj velkou vyjednávací sílu. Připojit by se navíc mohly i další země.

Nakopnout růst, posílit nezávislost

Junckerův balíček počítá se zapojením 21 miliard eur z evropského rozpočtu a prostředků Evropské investiční banky, které mají přilákat soukromé investice a podpořit hospodářský růst v Evropě postižené důsledky ekonomické krize.

Že se budou země V4 s touto výzvou potýkat společně, očekává i místopředseda Komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič.  

Komise by ráda upřednostňovala mimo jiné právě projekty, které posílí propojení energetických sítí a trhů s energiemi a pomohou diverzifikovat evropské zdroje energie. To je priorita hlavně pro země střední Evropy, které jsou více závislé na Rusku.

Na seznamu projektů by se tak mohly objevit terminály pro dovoz zkapalněného zemního plynu a infrastruktura potřebná k jeho zpracování, přeshraniční propojení nebo plynové zásobníky, ale třeba také propojení soustav pro přenos elektřiny.  

Pro Visegrádskou skupinu může být Junckerův balíček další zkouškou politické vyspělosti a schopnosti spolupracovat na důležitých otázkách, píše Financial Times. Že se budou středoevropské země s touto výzvou potýkat společně, očekává i místopředseda Komise se zodpovědností za budování energetické unie, Slovák Maroš Šefčovič.  

O investičním balíčku mají lídři evropských zemí rozhodovat na posledním letošním summitu EU, který se v Bruselu koná příští týden. Posvětit ho má také Evropský parlament. Reálně by měla iniciativa začít fungovat v polovině příštího roku.

Podrobnosti připravujeme.

Autor: Adéla Denková