Virus ptačí chřipky objeven v Itálii, Řecku a Slovinsku

Veterináři objevili vir ptačí chřipky na jihu Itálie, v Řecku a ve Slovinsku. V Evropské unii se jedná o první nálezy viru ve volné přírodě.

Itálie: Italský ministr zdravotnictví Francesco Storace potvrdil, že na Sicílii, v Kalábrii na Apulii byly objeveny mrtvé labutě, u kterých testy prokázaly přítomnost H5N1. Italský ministr dodal, že lidem v současné době nehrozí žádné riziko, protože zatím nejsou známy případy přímého přenosu viru z ptáků na lidi. Úmrtí osob v Asii bylo způsobeno tím, že žili v úzkém kontaktu s domácí drůbeží.

Řecko: I v Řecku (konkrétně v Soluni) se znamením ptačí chřipky staly mrtvé labutě. Labutě Řekové objevili minulou středu. V pátek byly vzorky odeslány do londýnské laboratoře na přítomnost H5N1.

Slovinsko: Nález na testy poslalo i Slovinsko. V neděli pak byla slovinskou laboratoří i v tomto případě potvrzena přítomnost viru. Objevil se na severu země na hranicích s Rakouskem. Nález musí potvrdit laboratoř v londýnském Weybridge.

Vir byl potvrzen také v Bulharsku a Rumunsku.

Před zbytečnými obavami varuje evropský komisař pro zdraví Markos Kyprianou. „Musíme pracovat s předpokladem, že ptačí chřipku rozšiřují divocí ptáci, proto bychom neměli být příliš překvapeni nebo vyděšeni, že se takové případy objeví v EU,“ řekl novinářům.

Ve čtvrtek EU naznačila, že členské státy možná budou brzy moci žádat o financování na očkování drůbeže, bude-li v určitých územích ptačí chřipka označena za významné riziko.