Orbán: Evropská energetická unie je pro Maďarsko ohrožením

zdroj: Tiskové centrum Rady EU

Maďarský premiér Viktor Orbán nemá chuť zapojovat se do nově vznikající evropské energetické unie, protože by se tím narušila suverenita jeho země. Tvrdil to alespoň při návštěvě ruského prezidenta Putina v Budapešti. S Ruskem se Maďarsko dohodlo na zvýhodněných dodávkách plynu v příštích letech. Slíbilo také, že nebude posílat levně nakoupený ruský plyn na Ukrajinu.

Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že jeho země bude mít „vážný problém“ s Bruselem kvůli plánům na vytvoření evropské energetické unie. Užší propojování národních energetik napříč EU jde podle něj proti suverenitě jednotlivých unijních zemí.   

Orbán nesouhlasí s tím, aby měla Evropská komise rozhodné slovo u mezivládních dohod s mimounijními státy v oblasti energetiky. Nové opatření by mělo především snižovat možnosti Ruska vyvíjet tlak na ty země, které jsou závislé na jeho dodávkách zemního plynu.

Svou nechuť zapojovat se do energetické unie vyjádřil Orbán právě během úterní návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Budapešti. Energetika byla hlavním předmětem jejich jednání.

Vyčerpejte si to

Původně Budapešť tvrdila, že primárním účelem schůzky bude uzavření nového kontraktu na dodávky zemního plynu. Ten současný, dvacetiletý, vyprší na konci letošního roku.

Velkou část dohodnutého množství plynu Maďarsko nestihlo nevyčerpat. Na základě klauzule „take or pay“ by to měl být jeho problém – za plyn musí na základě takového dojednání země zaplatit, i když ho nevyužije.

Putin se ale s Orbánem dohodl, že „zbytkový“ plyn můžou Maďaři vyčerpat v následujících letech. Platit budou až ve chvíli, kdy budou plyn skutečně spotřebovávat. Vystačit by jim to přitom mohlo na tři až pět let.

Orbán také prozradil, že v současnosti platí Maďarsko Gazpromu za plyn cenu ve výši 260 dolarů za tisíc kubických metrů. Ještě v roce 2009 to přitom bylo 500 dolarů.

Levný plyn na Ukrajinu? Už ne

V Budapešti se mluvilo také o dodávkách plynu na Ukrajinu prostřednictvím zpětného toku. Premiér Orbán prohlásil, že jeho země už nebude na území východního souseda prodávat plyn, který do Maďarska přiteče z Ruska právě přes Ukrajinu.

V posledních měsících přitom Maďarsko, Polsko a Slovensko zásobovaly Ukrajinu právě zpětnými toky ruského plynu, který samy nakupují za nižší cenu než Kyjev.  

„Slíbili jsme Moskvě, že ruský plyn se už zpátky na Ukrajinu dostávat nebude,“ uvedl Orbán podle deníku Wall Street Journal. Maďarsko tak bude na Ukrajinu do budoucna moci posílat jen plyn, který nakoupí na spotovém trhu na rakouském obchodním bodu Baumgarten.

Podle Orbána se jedná čistě o obchodní záležitost. „Ukrajina z toho dělá politické téma, ve skutečnosti je to ale problém ceny,“ prohlásil.

EurActiv.com