Většina britských firem si přeje setrvat v EU

Britský premiér David Cameron a předseda Evropské rady Herman Van Rompuy; zdroj: Evropská komise.

Osm z deseti britských firem si přeje, aby Velká Británie neopouštěla EU. Svůj nesouhlas je ochotna vyjádřit i v případném referendu. Uvedl to průzkum britského sdružení výrobců (EEF), jehož výsledky byly zveřejněny dnes (14. října).

Až 85 % firem, které jsou sdruženy v Britském sdružení výrobců (EEF), nesouhlasí s vystoupením Velké Británie z EU. Svůj postoj jsou připraveny obhájit i v případném referendu.

Uvádí to průzkum, které si sdružení nechalo zpracovat mezi více jak dvěma stovkami svých členů.

Průzkum zároveň poukázal na to, že tři pětiny společností jsou přesvědčeny, že britská vláda by se měla pokusit o reformu EU a nekoketovat s myšlenkou vystoupení.

Terry Scuoler, předseda EEF, proto zformuloval závěr celého průzkumu: britští výrobci chtějí zůstat v reformované EU, protože se obávají ekonomických dopadů případného odchodu země z evropské osmadvacítky.

„Británie si se svou budoucností v Evropě nesmí zahrávat. Riskuje tím příliš,“ prohlásil. „Je naivní si myslet, že můžeme zvednout padací most a pokračovat dál, jako by se nic nestalo. Ohrožujeme tak obchodní příležitosti v hodnotě několika miliard britských liber,“ dodal.

Výsledky průzkumu byly zveřejněny jako důležitý příspěvek do probíhající debaty o budoucnosti Velké Británie ve strukturách EU. Premiér David Cameron totiž v minulosti prohlásil, že pokud bude znovu zvolen v příštích parlamentních volbách, poskytne britským občanům možnost rozhodnout v referendu.

Volby mají v Británii proběhnout v roce 2015, k referendu by se tak přistoupilo o dva roky později.

Komentátoři Cameronův návrh vykládají jako smířlivé gesto vůči euroskeptickému křídlu jeho domovské Konzervativní strany a také vůči UK Independece Party, která se otevřeně staví za odchod Británie z EU a je mezi britskými občany populární.

Dřívější referendum

Jiný průzkum, tentokrát zveřejněný v Mail on Sunday, ukázal, že 46 % oslovených voličů by zřejmě hlasovalo pro odchod Velké Británie z EU, pokud by se referendum konalo již příští rok. 38 % vyjádřilo názor, že by raději v EU zůstalo a 16 % se ještě nerozhodlo.

Někteří členové Konzervativní strany by totiž rádi, aby se referendum o setrvání země v Unii konalo mnohem dříve, než v roce 2017, jak navrhuje Cameron (více EurActiv 7.10.2014).

V případě, že by se britské vládě podařilo EU přesvědčit o reformě, 47 % oslovených voličů by chtělo v EU setrvat i nadále a 30 % by i přesto trvalo na odchodu.