Verheugen: EU je stále v krizi

Evropský komisař pro průmysl a podnikání Günter Verheugen upozorňuje, že Evropská unie je stále v krizi.

V rozhovoru pro nedělní vydání německého deníku Bild Vergheugen uvedl, že krizi v EU se summitem v Bruselu nepodařilo překonat. Podle Verheugena rakouské předsednictví Unie v prvním pololetí roku 2006 musí vyřešit zásadní otázky. Především najít odpověď na to, kolik členů může EU ještě přijmout.

Třetí návrh britského předsednictví, který byl nakonec úspěšný, předpokládá, že Londýn se během rozpočtového období vzdá 10,5 miliardy eur ze svého rabatu. Pomůže tak pokrýt náklady na rozšíření z minulého roku. Snižování rabatu začne v roce 2009.

Londýnský deník Sunday Times v neděli napsal, že ministerstvo financí velmi rozhněval Blairův návrh, který pro Británii znamená o 60% vyšší platby do evropského rozpočtu.

Deník zároveň připomíná, že než rozpočet vstoupí v platnost, Blair pravděpodobně přenechá pozici předsedy vlády a šéfa labouristů právě Brownovi. Ten od Blaira převezme „otrávenou číši“, když bude muset přistoupit k značným škrtům v domácím rozpočtu, dodal Sunday Times.

Britský premiér Tony Blair v neděli odmítl tvrzení médií, že nesdělil ministru financí Gordonu Brownovi podrobnosti nového návrhu rozpočtu Evropské unie na roky 2007 – 2013.