Verheugen chce evropskou armádu

Günter Verheugen, který ode dneška zastává post komisaře pro podnikání a průmysl, se v aktuálním vydání deníku Süddeutsche Zeitung vyslovil pro vytvoření společné evropské armády.

Podle Verheugena by EU mohla s existující evropskou armádou lépe prosazovat své zahraničněpolitické cíle. Současný stav označil komisař za neefektivní. „Evropa musí mít možnost podpořit svou zahraniční politiku, a to například misemi na zachování míru,“ uvedl. Jakékoli diplomatické řešení musí být podle komisaře za stávající mezinárodní situace podpořeno možností vyslat vlastní vojenské jednotky. „Kdybyste se mě zeptali před deseti lety, řekl bych, že to není třeba. Dnes musíme pochopit, že na nás zbytek světa pohlíží jako na kontinentální mocnost, která není s to zhostit se své zodpovědnosti. Ukazuje se, že ani Američané bez nás nedosáhnou svého,“ dodal Verheugen.

Součástí společné obranné politiky EU by měly být i tzv. bojové skupiny (battlegroups), o kterých budou dnes v Bruselu jednat ministři zahraničí a obrany členských zemí Unie. Počínaje rokem 2007 by mělo postupně vzniknout devět bojových skupin, některé na národní, jiné na mezinárodní úrovni. Česká republika jedná o společné bojové skupině s Německem a Rakouskem.