Veřejná podpora evropského projektu je vysoká

Přibližně 66% Evropanů si přeje, aby byla evropská ústava přijatá. Uvádí to průzkum Eurobarometru, který byl zveřejněn těsně před zahájením Evropské rady v Bruselu. Ukazuje se, že nejkritičtěji se k Evropské unii staví Britové, překvapují naopak Poláci, kde schválení ústavní smlouvy podporuje 69% dotázaných.

Přestože polské veto stále ohrožuje úspěšnost nadcházejícího summitu, který začíná dnes v Bruselu v odpoledních hodinách a potrvá do zítřka, průzkum Eurobarometru ukazuje, že více než dvě třetiny Poláků koncept evropské ústavy podporují.

Koncept schvaluje celých 78% Němců a 82% Belgičanů, což je vůbec nejvyšší podpora projektu ústavní smlouvy v Evropě. Průzkum Eurobarometru provedla společnost TNS Opinion na zakázku Evropské komise. Výsledky jsou založené na odpovědích více než 29.000 dotázaných v 30 evropských zemích.

V České republice, která se jako jediná staví za polský požadavek na obnovení diskuse o způsobu hlasování v Radě, se kladně vyjádřilo 55% občanů. Nejkritičtější byli k ústavě Britové, kde podpora dosahuje 43%. Z průzkumu, který ve Velké Británii provedla tamní agentura YouGov by 72% občanů chtělo mít možnost ovlivnit evropské reformy, přestože se premiér Tony Blair snaží referendu o ústavní smlouvě vyhnout.

Průzkum Eurobarometru ovšem ukazuje, že by „v žádné zemi hlasy těch, kteří jsou proti ústavě nepřevážily ty, kteří by ústavě řekli ‘ano‘“.

Podpora Evropské unie vzrostla na 57%, což je vůbec nejvíce od roku 1994, upozorňuje Evropská komise. Poslední průzkum Eurobarometru ukazuje, že více než polovina občanů je přesvědčena o tom, že členství v Unii je „dobrá věc“.

Místopředsedkyně Komise a komisařka pro komunikaci uvedla: „Eurobarometr ukazuje, že v EU roste optimismus vůči budoucnosti a úkolům, které od EU občané očekávají. Věřím, že Evropská rada tento optimismus přenese do dohody o reformě.“

Podle průzkumu občané očekávají od EU větší aktivitu v oblasti ochrany životního prostředí, energetiky, obrany a boje proti terorismu. 81% občanů boj proti terorismu na evropské úrovni podporuje, 69% by rádo, aby měla EU dohled nad ochranou životního prostředí a 62% si přeje, aby EU byla zodpovědná za obranu a zahraniční věci.