Venezuela neumožnila europoslancům vstup do země, EU do země vyšle technickou misi

© European Union

V neděli přiletěla do Venezuely delegace europoslanců, venezuelská vláda jim ale nedovolila vstup do země. O situaci dnes jednala Rada pro zahraniční věci EU, ještě tento týden by měla do Caracasu dorazit unijní technická mise.

Skupině europoslanců, která v neděli na oficiální pozvání venezuelského parlamentu přiletěla do země, odepřely venezuelské úřady vstup do země. Tamní ministerstvo zahraničí schůzku označilo za konspiraci a provokaci.

Delegace vedená španělským europoslancem Estebanem Gonzálesem Ponsem navštívila Venezuelu za účelem schůzky s dočasným prezidentem Juanem Guaidóem, kterého od ledna uznalo přes padesát zemí. „Sebrali nám pasy a neřekli ani důvod, proč nás vyhošťují,“ uvedl na videu zveřejněném v neděli na sociálních sítích Pons. Dodal, že přiletěli na oficiální pozvání parlamentní komise pro zahraniční záležitosti a že jsou první mezinárodní delegací, která Guaidóa přijela navštívit.

Ve venezuelském dramatu se EU postavila za tamní opozici

Řada evropských zemí i představitelé Evropské komise dnes podpořili venezuelskou opozici a jí ovládaný parlament. Vyzvaly také k novým volbám v této jihoamerické zemi.

Ponse doprovázeli nizozemská europoslankyně Esther de Langeová, Portugalec Paulo Rangel a Španělé José Salafranca, Juan Salafranca a Gabriel Mato. Pons dnes zopakoval, že europoslanci podporují Guaidóa v jeho snaze ukončit Madurovu autoritářskou vládu, vytvořit přechodný kabinet a uspořádat svobodné volby.

Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza uvedl, že europoslanci byli informováni několik dní předem, že je venezuelské úřady do země nepustí. „Zamýšleli navštívit zemi s konspirativními cíli,“ uvedl Arreaza s tím, že šlo o další provokaci Západu.

To, že europoslanci byli o odmítnutí vstupu do země předem informování dnes na tiskové konferenci po jednání Rady pro zahraniční věci EU potvrdila vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku EU Federica Mogheriniová. „Litujeme toho, že jim nebylo umožněno do země vstoupit. Bylo by dobré, kdyby tuto možnost měli a mohli jednat s relevantními představiteli,“ uvedla.

Delegace europoslanců z Venezuely také vzkázala, že požádá EU, aby vystoupila z mezinárodní kontaktní skupiny. Tu Unie vytvořila spolu s Mexikem a Uruguayí a snaží se svobodných voleb dosáhnout prostřednictvím dialogu opozice s Madurem. Dialog ale venezuelská opozice odmítá s tím, že nejprve se musí Maduro vzdát moci. Frakce také vyzvala k odebrání postavení diplomata zástupcům nynějšího venezuelského režimu prezidenta Nicoláse Madura při EU i v členských zemích Unie.

Evropská unie jako celek Guaidóa výslovně neuznala, ale i ona označila loňské prezidentské volby ve Venezuele za nesvobodné. Evropský parlament ale v nezávazné rezoluci Guaidóa jako prezidenta uznal.

V podpoře venezuelské opozice jde EP dál než Komise, Guaidóa uznal prezidentem

Europoslanci se usnesli, že až do vypsání svobodných a demokratických voleb uznávají Juana Guaidóa jako legitimního prezidenta Venezuely. Ke stejnému kroku vyzvali i ostatní instituce EU a členské země.

Španělsko a Francie odmítly postup Venezuely

Ministr zahraničí Španělska Josep Borrell a Francie Jean-Yves Le Drian se dnes v Bruselu vůči postupu venezuelských úřadů ohradili. „Samozřejmě, že bychom uvítali, aby delegaci europoslanců byl vstup do Venezuely povolen a odmítáme postup Madurovy vlády. Vlády, která je zpochybňována,“ uvedl tisku před dnešním jednáním Rady pro zahraniční věci EU Borrell. „Důrazně protestujeme proti vyhoštění unijních zákonodárců, kteří ve Venezuele chtěli vyjádřit své obavy nad stavem demokracie v zemi,“ dodal Le Drian.

Borrell rovněž uvedl, že byl v kontaktu se španělským velvyslancem v Caracasu, který „udělal všechno pro to, aby s venezuelským ministerstvem zahraničí vyjednal povolení vstupu pro europoslance.“

Další evropské země uznaly Guaidóa prezidentem. Maduro jim pohrozil

Šéfa venezuelského parlamentu Juana Guaidóa uznává jako úřadujícího prezidenta více než deset evropských zemí. Vláda Nicoláse Madury oznámila, že s danými státy přehodnotí vztahy.

O situaci ve Venezuele dnes jednala Rada pro zahraniční věci EU

Na tiskové konferenci po dnešním jednání Rady sdělila Mogheriniová novinářům, že činnost EU v otázce venezuelské krize pokračuje. Mogheriniová několikrát zdůraznila, že zájmem Unie je podpořit demokratickou transformaci země, mírové vyřešení krize a rychlé uspořádání demokratických prezidentských voleb. „EU kategoricky odmítá podporu jakékoliv vojenské eskalaci kolem Venezuely či přímo v ní,“ dodala.

Předmětem dnešního jednání byla také humanitární pomoc. „Hovořili jsme o potřebě zvýšení humanitární pomoci, protože Venezuela čelí zásadnímu nedostatku potravin, léků a základních potřeb,“ sdělil po jednání novinářům český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Mogheriniová v otázce humanitární pomoci zdůraznila, že pomoc pro zemi zmítanou krizí nesmí být zneužívána k žádným dalším účelům.

Tento týden navíc ve Venezuele vrcholí přípravy sobotní demonstrace, na kterou se tamní opozice snaží svolat co nejvíce lidí se záměrem přesvědčit armádu, aby nebránila vstupu humanitární pomoci do země. Tu Madurova vláda odmítá s tím, že jde o začátek vojenské intervence USA.

Venezuelské úřady proto zvyšují přítomnost vojáků u kolumbijské hranice, u níž se v blízkosti kolumbijské Cúcuty pomoc soustředí. Maduro tvrdí, že Venezuela pomoc nepotřebuje a potraviny v humanitárních dodávkách označil za zkažené a kontaminované.

EU vyšle do Venezuely speciální technickou misi

Ještě tento týden odcestuje do Venezuely speciální technická mise vedená společně EU a Uruguayí, aby přímo v Caracasu hledala způsob, jak dospět ke klidnému a demokratickému řešení hluboké krize v zemi a co nejrychlejšímu uspořádání nových prezidentských voleb. Vytvoření mise prosazovalo Španělsko a Portugalsko na nedávném setkání v Uruguay, kde se konala první mezinárodní kontaktní skupina pro Venezuelu.

Nečeká přitom, že by diplomaté, vysílaní na základě nedávné dohody mezinárodní kontaktní skupiny v uruguayské metropoli Montevideu, mohli mít při vstupu do Venezuely problém.

„Tento týden bude do Venezuely vyslán expertní tým EU, který má právě být v kontaktu s Národním shromážděním a zjistit detailněji situaci na místě. Je to další krok, kterým EU může přispět k politickému řešení situace. Věříme, že se tým na území Venezuely dostane,“ okomentoval plánovaný postup Unie Petříček.

V to doufá i španělský ministr zahraničí Borrell, který upřesnil, že úkolem technické mise bude zjistit, jaké kroky bude nutné do budoucna podniknout, jaké termíny nutno stanovit a jak se posunout o krok dále směrem k novým demokratickým volbám.