V4 žádá o pomoc Kongres USA, nechce záviset na plynu z Ruska

zdroj: Shutterstock; autor: maxhphoto

Země Visegrádské čtyřky požádaly americký Kongres o zjednodušení dovozu zemního plynu ze Spojených států, aby snížily svou závislost na dodávkách z Ruska, oznámilo v sobotu (8. března) české ministerstvo zahraničí. Visegrádské země mají obavy kvůli současné krizi na Ukrajině.

Visegrádská čtyřka (Polsko, Česká Republika, Maďarsko a Slovensko) se snaží diverzifikovat dodávky zemního plynu, aby snížila ohrožení plynoucí z ruské kontroly nad toky zemního plynu a ropy. Rusko by zároveň do značné míry ztratilo možnost vyvíjet na bývalé sovětské satelity politický tlak.

Dodávky zemního plynu byly krátce přerušeny v roce 2009 kvůli sporu Ruska s Ukrajinou, skrz kterou proudí značná část ruského plynu do Evropy. Střední Evropa se nyní opět obává, že dodávky mohou být ohroženy kvůli zvyšování napětí mezi Ruskem a Západem způsobenému vývojem na Krymu.

Minulý rok ruský Gazprom dodal do EU a Turecka rekordních 162 miliard m3, z toho 86 miliard m3 proudilo přes Ukrajinu. Gazprom v pátek varoval, že by mohl přes Ukrajinu přestat dodávat plyn kvůli nezaplaceným účtům.

Žádost o zjednodušení vývozu 

Velvyslanci V4 ve Washingtonu předali dopis předsedovi Sněmovny reprezentantů Johnu Boehnerovi, ve kterém zažádaly o odstranění byrokratických překážek, jež brání  spuštění dodávek břidlicového plynu do regionu, uvedlo české ministerstvo zahraničních věcí.

„Vzhledem k současné revoluci břidlicového plynu v USA se americké firmy snaží najít příležitosti pro vývoz plynu a to i do Evropy. Nicméně existující byrokratické překážky pro schvalování vývozních licencí do zemí mimo dohody o volném obchodu, což zahrnuje i země Visegrádu, představují značné komplikace,“ napsali v dopise velvyslanci.

Podpora Sněmovny

John Boehner ve svém prohlášení tuto žádost podpořil.

„Doufám, že prezident Barack Obama bude věnovat pozornost výzvě našich spojenců a využije své pravomoci nařídit ministerstvu energetiky okamžité schvalování žádostí o vývoz zemního plynu a udělá vše pro to, aby naši přátelé v Evropě i po celém světě snížili svou závislost na Rusku,“ uvedl.

Obama nepotřebuje souhlas Kongresu ke schválení žádostí o vývoz zemního plynu. Prezident často obviňuje Kongres z toho, že blokuje jeho politiku a vyjádřil se, že chce proto maximálně využívat své výkonné pravomoci. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest ale v pátek uvedl, že změny politiky nebudou mít okamžitý efekt a zásoby zemního plynu jsou v Evropě více než dostačující díky mírné zimě.

„Nic nenasvědčuje tomu, že v současné době existuje zvýšené riziko nedostatku zemního plynu v tomto regionu,“ uvedl Earnest.

Americký plyn nejdříve v roce 2016

Analytici dodávají, že zemní plyn z USA se na evropské trhy nedostane dříve než v roce 2016, a proto nemůže sloužit jako alternativa v případě současné ukrajinské krize.

Evropský komisař pro energetiku Günter Oettinger v rozhovoru zveřejněném v sobotu řekl, že neočekává zastavení ruských dodávek zemního plynu do Evropy kvůli krizi na Ukrajině.

„Nevěřím, že by to bylo v ruském zájmu,“ řekl v rozhovoru pro německý časopis Wirtschaftswoche.

Včera přitom ruský ministr energetiky Jurij Prodan oznámil, že Gazprom zvýší cenu dodávek zemního plynu Ukrajině o 40 procent.

Iniciativa střední Evropy

Středoevropské země se snaží budovat nové plynovody a rozšířit možnosti zpětného toku, aby v dodávkách byly více soběstačné a flexibilní, ale stále zůstávají ze 70 až 100 procent závislé na ruském plynu.

Polsko nyní na pobřeží Baltského moře staví dovozní terminál pro zkapalněný zemní plyn (LNG), který by měl být dokončen v závěru letošního roku. Došlo také k podpoře průzkumu břidlicového plynu ve středoevropském regionu, ale jeho výsledky nesplnily očekávání. V České republice plány na průzkum prozatím zastavily ekologické protesty.

Autor: Anna Michalčáková/EurActiv.com/Reuters