V4 chystá mimořádný summit kvůli dvojí kvalitě potravin v EU

kvalita potravin

@ Shutterstock

Rozdílná kvalita potravin v zemích EU vyvolává nesouhlas zemí V4. V nejbližších dnech se proto premiéři ČR, Slovenska, Polska a Maďarska sejdou na mimořádném summitu, aby řešení problému urychlili.

Potraviny dostupné v českých obchodech mohou mít nižší kvalitu, než zboží se stejným obalem na pultech v západních státech. Podobnému problému čelí také další tři země Visegrádu a Polsko jako předsedající stát V4 již svolalo mimořádný summit.

Za novou visegrádskou iniciativou stojí slovenská vláda. Reagovala tak na výsledky šetření potravin, které potvrdily, že na Slovensko se dovážejí produkty s horší kvalitou.

„Budeme žádat Evropskou komisi, aby v co nejkratším čase přijala příslušnou legislativu, která nebude umožňovat praktiky ponižující občany Slovenska, Maďarska, Polska a České republiky,“ prohlásil slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).

Česká vláda Ficovu iniciativu podporuje. „Je pro mě nepřijatelný stav, kdy se občanům v jednom státu nabízí zboží stejné značky ve stejném balení, ovšem v dramaticky jiné kvalitě než ve státu jiném,“ uvedl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). S ostatními představiteli Visegrádu by se kvůli tomu měli sejít v nejbližších dnech v Polsku.

„Moje vláda povazuje situaci za zásadní a uvědomujeme si, že jeho řešení musí přijít z unijní úrovně,“ dodal Sobotka. Polské premiérce Beatě Szydłové (PiS), proto navrhl, aby se mimořádného summitu V4 v Polsku zúčastnil také zástupce Evropské komise.

Europoslankyně Sehnalová kritizuje české ministerstvo zemědělství

Dvojí kvalitě potravin se na úrovni EU věnuje také česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D). V roce 2015 stála za průzkumem, který odhalil, že až třetina testovaných potravin z českých a německých obchodů měla odlišnou kvalitu, přestože se prodávaly ve stejném obalu a za podobnou cenu.

„Za skutečně promarněnou příležitost považuji slovenské předsednictví v Radě EU,“ uvedla Sehnalová. České ministerstvo zemědělství mělo podle europoslankyně vypracovat své vlastní analýzy a s předsedajícím Slovenskem „sladit noty“.

„Ministerstvo zemědělství ale nepočkalo a vytáhlo téma vyzbrojené pouze daty z našeho předloňského průzkumu v době, kdy předsedalo Nizozemsko, jehož zájem na tématu je vpravdě nulový,“ vyjádřila se Sehnalová.

Slováci zvažují občanskou iniciativu i zákaz dovozu některých potravin

Slovenská vláda nevylučuje možnost zahájení tzv. evropské občanské iniciativy, skrze kterou Unie umožňuje občanům přicházet s legislativními návrhy. Iniciativu musí zahájit občanský výbor složený ze zástupců minimálně sedmi členských států a nasbírat musí alespoň milion podpisů.

Ficovu snahu řešit problém na úrovni Visegrádu a Unie podporuje také Slovenská zemědělská a potravinářská komora (SPPK). „Nevidíme důvod, proč by měl slovenský spotřebitel konzumovat potraviny s větším množství konzervantů a přidaných látek, nižším obsahem masové složky, či nápoje s přidanými umělými sladidly namísto cukru,“ zdůraznil Matej Korpáš z tiskového odboru SPPK. Řešením problém dvojí kvality by podle SPPK mělo být omezení dovozu potravin, které mají stejný obal, ale jiný obsah.

Podle Slovenské potravinářské komory (SPK) však není důvod k panice, neboť v obchodech na Slovensku se nachází dostatek kvalitních výrobků srovnatelných s potravinami, které jsou dostupné v západní Evropě. Chybná interpretace šetření SPPK by dokonce mohla posílit takzvanou nákupní turistiku, tedy výjezdy Slováků na nákupy do zahraničí. Řešení podle Komory spočívá v posílení konkurenceschopnosti slovenského potravinářského průmyslu.

S využitím EurActiv.sk.