V Salcburku proběhl summit lídrů EU. Tématům vévodila migrace a brexit

©Pixabay

Lídři unijních zemí jednali včera i dnes v rakouském Salcburku. Shodli se na tom, že pro úspěch vyjednávání o brexitu bude zásadní nadcházející měsíc, pro uklidnění situace kolem migrace zase spolupráce s africkými státy.

Neformální setkání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Salcburku sice nemohlo skončit žádným formálním rozhodnutím, přesto si šéfové států a vlád ve dvou významných oblastech celkem jednoznačným způsobem dohodli a vyznačili další postup. Po dnešku je tak jasné, že pro úspěch vyjednávání o odchodu Británie z EU bude klíčový nadcházející říjen a pro uklidnění situace kolem migrace spolupráce s africkými státy, především s Egyptem, a výrazně silnější podpora členských zemí při ochraně vnější hranice evropského bloku.

Brexit, tedy odchod Velké Británie z EU k 29. březnu příštího roku, se s postupujícím časem dostává do konečné fáze, připomněl už před začátkem salcburských diskusí předseda Evropské rady Donald Tusk. Klíčové je, zda se vyjednavačům obou stran podaří dostatečně včas uzavřít „rozvodovou dohodu“, tedy domluvit podmínky samotného vystoupení Británie.

Sto tisíc Čechů se chystá na brexit. Aby zůstali v Británii, musí se zaregistrovat

Británie za šest měsíců opustí Evropskou unii. Brexit bude mít dopad nejen na samotné Brity, ale taky na sto tisíc Čechů, kteří v zemi žijí. Cizinci se budou muset registrovat ve speciální databázi, aby mohli v zemi i nadále zůstat.

Český premiér Andrej Babiš v rozhovoru s BBC prohlásil, že je velmi nešťastný, že Británie unii opouští, a že by možná bylo lepší uspořádat další referendum. Lituje prý rozhodnutí Londýna i proto, že Británie byla České republice v Evropské unii „velmi blízká“, například tím, že zůstávala mimo eurozónu.

V mnoha oblastech jsou už jednání u konce, i zde však platí, že pokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Jako kámen úrazu se ukázala, a přes pozitivní atmosféru salcburských diskusí zůstala, především otázka režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

EU v této věci trvá na funkční a právně závazné pojistce, která by pro případ, že Londýn nepřijde s lepším nápadem, Severní Irsko prakticky udržela uvnitř unijního jednotného trhu. To se nelíbí Londýnu. Jeho vlastní řešení, spočívající v tom, že by uvnitř evropské celní unie zůstala celá Británie, je zase nepřijatelné pro ostatních 27 zemí bloku.

Klíčový říjen

Zásadní posun v rozhovorech žádá EU právě v nadcházejícím měsíci tak, aby byla dohoda v zásadě jasná na řádném summitu EU po polovině října. Pokud to tak bude, svolá Tusk na 17. a 18. listopad mimořádný summit EU, který by takovou dohodu finálně potvrdil. Umožnilo by to její ratifikaci včas tak, aby platila ve chvíli, kdy Británie unii koncem března skutečně opustí.

Britská premiérka Theresa Mayová přislíbila, že její země v tomto kritickém bodě chystá nový návrh, který by měl být pro Brusel přijatelnější. „Uvidíte, v čem bude náš návrh spočívat…až s ním přijdeme,“ řekla po jednání.

Zopakovala, že pro Londýn není přijatelná žádná varianta, která by vydělovala Severní Irsko z britského celního systému. Dodala, že pokud nebude smlouva respektovat jednotu Británie, může dojít na odchod z unie bez jakékoli dohody a britská strana na to bude připravena.

Pokud se to nepodaří, a podle Tuska i Mayové je to stále možná varianta vývoje, „vypadne“ Británie z EU bez jakékoliv dohody. Platit nebudou už domluvené věci jako je přechodné období, finanční vyrovnání či zajištění práv občanů EU v zemi po brexitu.

A složitější budou z pochopitelných důvodů i konkrétní jednání o budoucí podobě vzájemných vztahů. EU27 dnes ocenila některé návrhy, které o budoucnosti připravila Mayová a její tým, třeba ty o spolupráci v zahraniční politice, obraně či bezpečnosti. Unie ale žádá další práci především u plánů na hospodářskou kooperaci.

Bezpečnost především, a to jak na straně Unie, tak Británie, shodli se vyjednavači brexitu

Další kolo společných rozhovorů Británie s Unií o brexitu proběhlo na konci srpna. Pokročilo se v oblasti policejní a soudní spolupráce či ochrany dat, zatím nedořešeny zůstávají budoucí irské hranice nebo geografické označení výrobků.

Debatu o brexitu začala Mayová už ve středu pozdě večer, svým krátkým vystoupením uzavřela několik hodin debaty lídrů zemí unie u večeře na téma migrace.

V této oblasti se šéfové států a vlád bloku rozhodli, přinejmenším ve veřejných vystoupeních, vyslyšet Tuskovo přání a místo vzájemných hádek se soustředit na řešení, se kterými všichni souhlasí a která fungují. Tusk před summitem opakovaně upozorňoval na příznivý vývoj statistik o migraci a na to, že někteří politici se migrační téma nesnaží ani tak vyřešit, jako spíš použít pro vlastní cíle.

„Debata o migraci ukázala, že se možná neshodujeme na všem, ale shodneme se na hlavním cíli, kterým je zastavení nelegální migrace do Evropy,“ řekl po konci středečního a čtvrtečního summitu Tusk.

Summit EU-Afrika bude v prosinci

Klíčovými slovy se nyní stává spolupráce s Afrikou, v prosinci se ve Vídni uskuteční summit EU a zemí Africké unie. Zásadní bude v tomto ohledu kooperace s Egyptem. Ten nyní unijní premiéři a prezidenti představují jako severoafrickou zemi, která dokázala účinně zabránit odjezdům lodí s migranty. Spolupráce s Káhirou se má významně rozšířit, a to nejen v migrační oblasti, v únoru například EU chystá do egyptského hlavního města summit EU a Ligy arabských států.

Nápad summitu ocenil i Andrej Babiš. „Padla tam skvělá myšlenka na summit s africkými státy. Mluvilo se o tom, že je potřeba ocenit, jak funguje Egypt z hlediska zadržování ilegální migrace,“ prohlásil Babiš, podle něhož je však potřeba konkrétněji řešit boj proti pašerákům lidí z Afriky.

Jak Babiš dále připomněl, prioritou je ochrana vnější hranice EU. Podle Tuska se summit shodl, že nedávný návrh Evropské komise na výrazné posílení unijní pobřežní stráže na 10.000 lidí se silnějším mandátem k roku 2020 prodiskutují jako prioritu. Plán má prý podporu všech, a to i přes to, že některé jeho detaily jsou sporné.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes ale také potvrdil trvající rozpory mezi státy EU ohledně možností, jak mezi ně migranty přerozdělovat. Tento problém, který se táhne měsíce, dál znemožňuje kompromis u návrhu reformy unijního azylového systému.

Kurz připustil, že jako předsednická země se musí Rakousko snažit posunout dál debatu mezi státy EU o reformě unijních azylů, která s přerozdělováním jako s krizovou variantou počítá.

„Přiznávám, že v tomto případě jsem přesvědčen, že přerozdělování a přebírání migrační otázku nevyřeší. Byl a je vůči tomu odpor a já se obávám, že potrvá i poté, co naše předsednictví skončí,“ poznamenal Kurz.

Babiš v Itálii: Migrační vlnu je potřeba řešit financemi. Navýšení rozpočtu EU na migraci je však vysoké

Kvótami jsme zbytečně ztráceli čas. Žádného migranta Česko nepřijme. Přetrvávající odmítavý postoj ČR prý italský premiér Conte chápe, řekl Babiš při dnešní návštěvě Itálie, kde poznával, jak se zde EU vypořádává s migrační vlnou.