V případě odkladu brexitu bude muset Británie navrhnout svého komisaře. Francie už nového kandidáta má

[© European Union, 2019]

Zatímco Francie už svého náhradního kandidáta na post budoucího komisaře dnes nominovala, Británie by tak také měla učinit, pokud neodejde 31. října z Unie. Nadále se také očekává nový kandidát Rumunska.

Pokud bude Británie po 31. říjnu stále členem Evropské unie, bude Londýn muset navrhnout svého zástupce v nové Evropské komisi (EK). Podle agentury Reuters to dnes uvedla budoucí předsedkyně EK Ursula von der Leyenová po příletu na návštěvu do Finska.

Funkční období stávající komise pod vedením Jeana-Claudea Junckera mělo původně skončit 31. října. Nová EK se ale kvůli neúspěchu navržených komisařů z Francie, Rumunska a Maďarska v nominačním řízení ujme funkce nejdříve v prosinci.

„Musíme jednat postupně. Zaprvé tady byla otázka odkladu (brexitu), což se vyvíjí dobře,“ řekla Ursula von der Leyenová novinářům v metropoli Finska, které v současné době Evropské unii předsedá. Británie minulý týden požádala o odklad brexitu o tři měsíce, tedy do 31. ledna příštího roku.

Finský premiér Antti Rinne dnes uvedl, že velká většina zemí EU, „možná dokonce všechny“, s posunutím brexitu souhlasí. Zatím však nebylo rozhodnuto, o kolik by se setrvání Británie v EU mělo prodloužit, diplomaté o věci mají v Bruselu jednat v pátek.

„Musí se vyřešit délka odkladu… A pokud po 1. listopadu bude Británie stále v Evropské unii, pak ji samozřejmě požádám, aby vyslala svého komisaře,“ dodala von der Leyenová.

EU je na cestě k dalšímu odkladu brexitu. O jaký odklad ale půjde?

Udělí evropská sedmadvacítka Británii souhlas s dalším odkladem brexitu? A pokud ano, v čem bude spočívat?

Druhý francouzský kandidát

Po dvou týdnech spekulací dnes Francie navrhla, aby se jejím zástupcem v budoucí Evropské komisi stal šéf technologické skupiny Atos a bývalý ministr financí Thierry Breton. S odvoláním na Elysejský palác o tom dnes informovala agentura AFP.

Před dvěma týdny poslanci Evropského parlamentu ve výborech odmítli schválit jako kandidátku na eurokomisařku spojenkyni prezidenta Emmanuela Macrona Sylvie Goulardovou.

V nové Evropské komisi Ursuly von der Leyenové měl mít francouzský zástupce původně na starosti vnitřní trh, průmyslovou politiku, spolupráci v obranném průmyslu a vesmír. Podle Macronova úřadu budoucí předsedkyně EK potvrdila, že portfolio, které si Francie vyjednala pro Goulardovou, zůstane i Bretonovi.

Čtyřiašedesátiletý Breton byl v letech 2005 až 2007 francouzským ministrem financí, hospodářství a průmyslu a před tím stál v čele telekomunikační společnosti France Télécom. V posledních letech pracoval pro technologickou společnost Atos, od roku 2009 byl jejím šéfem.

Právě zkušenosti z vlády i soukromého sektoru prezidentský palác u Bretona vyzdvihl. Slíbil, že francouzský kandidát „nebude mít byrokratický přístup k evropským otázkám“.

Sledujeme živě: Grilování Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové

Geopolitická Komise“. Právě tímto termínem označila zvolená předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová svůj nový tým. Koho členské státy vyslaly do Evropské komise, jaké portfolio dostali jednotliví kandidáti na starost a jak si vedli během tzv. grilování v Evropském parlamentu?

Před dvěma týdny výbory Evropského parlamentu zamítly kandidaturu Francouzsky Sylvie Goulardové na post členky Evropské komise. Nedokázala podle nich uspokojivě vysvětlit své finanční aféry z doby, kdy sama působila v europarlamentu. Elysejský palác tehdy uvedl, že se Goulardová stala obětí „politické hry“.

Kromě francouzské kandidátky odmítly výbory europarlamentu také kandidáty Maďarska a Rumunska Lászlóa Trócsányiho a Rovanu Plumbovou. Budapešť již jako náhradníka navrhla velvyslance při EU Olivéra Várhelyiho. Z Bukurešti, kde před dvěma týdny padla vláda, zatím nové jméno do Bruselu nedoputovalo.

Kvůli nevídanému počtu odmítnutých kandidátů nová Evropská komise Ursuly von der Leyenové zahájí svou činnost až 1. prosince. Původně měla začít pracovat už příští pátek.