V předvečer britských voleb je pozice Mayové nejistá

britské volby

@ Shutterstock

Zítra Britové rozhodnou o tom, zda chtějí premiérku Theresu Mayovou i nadále v čele země. Premiérka chtěla předčasnými volbami upevnit svůj mandát, opoziční labouristé ale v posledních dnech posílili.

Velká Británie se připravuje na zítřejší parlamentní volby. Očekává se vítězství současné premiérky Theresy Mayové ze středopravicové Konzervativní strany, která předčasné volby vyhlásila.

Mayová se dostala do čela vlády po odchodu tehdejšího premiéra Davida Camerona, který se rozhodl rezignovat loni v červnu po referendu o brexitu. Vláda pod jejím vedením začala ihned pracovat na vytvoření plánu pro vystoupení Británie z Unie, k jeho plnění však potřebuje podporu parlamentu.

Ačkoli má Mayová v současnosti většinu, parlament je v otázce brexitu nejednotný. Platí to i pro samotnou Konzervativní stranu.

„Mayová možná doufala, že předčasnými volbami oslabí krajní křídlo Konzervativní strany, které zastává extrémně tvrdý brexit,“ vysvětluje redakci Jan Kovář z Ústavu mezinárodních vztahů.

Co obnáší brexit? Přečtěte si otázky a odpovědi v přehledné infografice. Více >>>> 

Vítězství ve volbách by jí poskytlo nejen argument pro urovnání své vlastní strany, ale také pro jednání s opozicí. Další důvod vyhlášení voleb vidí Kovář v posunu následujících parlamentních voleb. Za normální situace se totiž volby měly konat v roce 2020, tedy krátce po vystoupení Británie z EU plánovaného na březen 2019.

„To by premiérce nevyhovovalo,“ říká redakci analytik Ústavu mezinárodních vztahů. Vystoupení podle něj pravděpodobně vyústí v přechodné období, při kterém by nadále platily části unijního práva jako například volný pohyb či pravomoci Soudního dvora EU. Premiérka by se tak mohla v roce 2020 stát terčem kritiky, že ani tři roky po referendu o brexitu není Británie na Unii nezávislá a musí dodržovat evropské právo.

Labouristé před volbami posílili

Předčasné volby vyhlásila premiérka 18. dubna. Průzkumy z té doby svědčily o jasné převaze konzervativců nad opozičními levicovými labouristy, a to o více než 20 %.

Vítězství Mayové ale nebude hladké, jak se původně zdálo. Poslední průzkumy ukazují, že obliba Labouristické strany Jeremyho Corbina stoupá. Labouristé by podle odhadů mohli získat až 37 %, zatímco konzervativci pod vedením premiérky Mayové 43 %.

britské volby

Zdroj: Telegraph.co.uk / Survation

Konzervativní Mayová má jasný plán pro brexit, Corbyn ho odmítá

V březnu 2019 by měla Británie zcela opustit Evropskou unii, což je pro budoucího premiéra hlavní výzvou. Theresa Mayová svou vizi odchodu Británie z EU již několikrát nastínila, přičemž slíbila takzvaný tvrdý brexit.

Pokud svou pozici premiérka v zítřejších volbách potvrdí, bude usilovat o naprosté oddělení Británie od struktur EU a omezení volného pohybu osob a pracovníků. Brexit by se tak mohl dotknout až tří a půl milionu občanů EU, kteří v Británii žijí, včetně 37 tisíc Čechů.

Evropané žijící v Británii tápou kvůli brexitu v nejistotě. Více >>>

Labouristé plán tvrdého brexitu odmítají. Důraz kladou na zachování jednotného trhu a celní unie. Do svého programu zahrnuli i záruku práv pro občany EU žijící v Británii.

Podle Mayové by však zvolení Corbyna premiérem vedlo k chaosu při jednání o brexitu. Britská premiérka je totiž přesvědčena o tom, že během následujících dvou týdnů pojede do Bruselu vyjednávat. Dohodla se na tom již dříve s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem.

Bezpečnost především

Po teroristických útocích v Manchesteru a Londýně je jedním z klíčových témat britských voleb bezpečnost. Šéf labouristů Jeremy Corbyn dokonce požadoval odstoupení premiérky Theresy Mayové. Viní ji z toho, že ve funkci ministryně vnitra, kterou zastávala v předchozí vládě, snížila počet policistů o téměř dvacet tisíc.

Konzervativní vládu kritizuje i primátor Londýna a člen Labouristické strany Sadiq Khan. „Za posledních sedm let ubylo z rozpočtu města Londýn 600 milionů liber. Museli jsme zavřít policejní stanice, prodat policejní budovy a policie ztratila tisíce zaměstnanců.“

Premiérka se brání tím, že navrhuje nová bezpečnostní opatření. „Nemůžeme a nesmíme předstírat, že věci budou pokračovat tak, jak doposud,“ prohlásila premiérka po sobotním teroristickém útoku. Bezpečnost má posílit například lepší kontrola kybernetického prostoru.

„Navržená řešení jsou zatím jen v obrysech, mám však obavu, že se ubírají směrem přílišného omezování občanských svobod, cenzury internetu či dalších mediálních a informačních kanálů,“ říká Kovář a dodává, že na druhou stranu byla Mayová konečně schopna pojmenovat hrozbu v podobě rozšiřování extrémní islamistické ideologie skrze internet, což vede k radikalizaci jedinců.