V novém referendu by Britové hlasovali proti brexitu. Opakované hlasování ale nechtějí

nové referendum brexit

© Pixabay

Myšlenku nového hlasování o členství v EU nadhodil Nigel Farage, který byl hlavním podporovatelem brexitu během kampaně předcházející britskému referendu. Většina Britů si nové hlasování nepřeje. Kdyby se ale konalo, vyslovili by se podle průzkumů proti brexitu.

Většina Britů si nepřeje případné další referendum o členství Británie v Evropské unii.

Vyplývá to z průzkumu společnosti ComRes pro dnešní vydání deníku Daily Mirror, který si nechal průzkum zadat poté, co bývalý předseda protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage v televizním rozhovoru překvapivě nadnesl možnost konání nového referenda.

Pokud by se druhé referendum konalo, těsná většina lidí by se podle průzkumu vyslovila pro setrvání Británie v EU.

Británii a Evropu předloni v červnu šokovaly výsledky referenda, v němž se 52 procent občanů vyslovilo pro odchod země z EU. Mnoho Britů je však zaskočeno složitostí odchodu a znejistěno možnými ekonomickými dopady brexitu. Protiunijní tábor se zase obává příliš „měkkého“ brexitu, jenž by zachoval některé zásadní vazby na EU.

Farage, jenž byl jednou z hlavních tváří kampaně za odchod země z EU, ve čtvrtečním rozhovoru s televizní stanicí Channel Five prozradil, že se zaobírá myšlenkou druhého referenda. V něm by se podle něj občané jasněji vyslovili pro brexit, a smetli by tak ze stolu pochybnosti, zda šlo o správné rozhodnutí.

„Myslím, že kdybychom měli druhé referendum o členství v EU, sprovodili bychom to ze světa na generaci,“ poznamenal Farage.

Jeho úvahy o druhém referendu však odmítá 51 procent Britů, píše dnes Daily Mirror.

Pokud by i přesto Britové k referendu museli, výsledky by patrně byly zcela v rozporu s Farageovými představami. Jedenapadesát procent občanů by se totiž podle průzkumu vyslovilo pro setrvání v EU, zatímco pro brexit by hlasovalo jen 43 procent. Šest procent je nerozhodných.

Volání po vypsání druhého referenda se častěji ozývá z tábora proevropsky smýšlejících britských politiků, kteří věří, že Britové by tentokrát byli lépe informovaní, hlasovali by s větším rozmyslem a nakonec by se vyslovili pro zachování členství v EU.